Egy év leforgása alatt 1,74 millió állattal csökkent a dán sertésállomány. A visszaesés 2021 októberében kezdődött és 25 éves mélypontra juttatta a sertésszektor élvonalába tartozó Dánia állományát. A háttérben a termelési költségek drasztikus emelkedése áll – olvasható az Agrokép online hasábjain.
A Dán Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023. április 1-jén 10,73 millió sertést tartottak az országban. Ez 1,74 millió állattal, 14 százalékkal kevesebb, mint tizenkét hónappal korábban. A negyedéves felmérésekben szereplő sertésállomány 2021 októbere óta folyamatosan csökken, méghozzá gyorsuló ütemben. Az egyetlen kiemelhető pozitívum, hogy az emelkedő malacárak nyomán lelassult a kocalétszám zsugorodása, mindössze 1,3 százalékkal apadt a januári felméréshez képest. A csökkenés legfontosabb okai a magas termelési költségek és a sertéstartás alacsony jövedelmezősége. Míg a sertés ára 2022-ben Dániában 9 százalékkal nőtt 2021-hez képest, addig a takarmányárak ennél jóval nagyobb mértékben, 32 százalékkal emelkedtek – írja Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője az Agrokép mezőgazdasági hírportálon megjelent elemzésében.
A sertésvágások száma 2023 első négy hónapjában meredeken visszaesett, és 16,6 százalékkal volt kevesebb az előző év azonos időszakához képest.
A Danish Crown, dán multinacionális élelmiszeripari vállalat ezért már áprilisban bejelentette egyik gyártóüzemének bezárását, ahol 800 alkalmazottat bocsátott el Sæby város vágóhídjáról, azonban az átszervezés során ebből 450 embernek a másik három vágóhídján ajánlott munkát.
Ugyanezt tette Németországban is, ahol a 20 éve üzemelő boizenburgi vágóhídját zárta be, s emiatt 200 fő veszítette el munkahelyét. A termelés Essenbe kerül át.
Az elemzés további részében a dán sertésszektor koncentrálódásáról és a sertéspestis európai piacra gyakorolt hatásáról olvashat ide kattintva.