A Német Szövetségi Köztársaság a világkiállítás majdani 2025-ös megnyitását 2 évvel megelőzően, 2023 májusában sajtótájékoztatót tartott az Expónak otthont adó Oszakában, hogy bejelentse a grandiózus eseményre készülő német pavilon témáját és koncepcióját.
Az Európa legnagyobb gazdaságának számító ország a „Wa! Germany” fantázianevet adta a pavilonnak, amelynek tervezett tematikája a körforgásos gazdaságra összpontosít.
A bejelentés kapcsán megjelent sajtóanyag alapján a választott téma mind építészeti szempontból, mind pedig a kiállítás tartalma szempontjából kiemelt hangsúlyt kap majd 2025-ben Japánban. Ahogy arra a közlemény is kitér, a fenntarthatósági törekvések közül a körforgásos gazdaság kiemelt jelentőséggel bír Németország számára, az előzetes koncepciók alapján pedig a pavilon igyekszik majd mindezt közérthető módon közvetíteni a látogatók felé.
A német kiállítóhely így a körkörös gazdaság alapkoncepcióján és az újrahasznosítás-orientált társadalom létrehozásán alapul. Az ezt jelképező körforma, amely a kiállítás koncepciójának középpontjában áll, beépül magának a pavilonnak a formavilágába, illetve építészeti megoldásaiba, valamint a látogatói élménybe, a felhasznált technológiákba, és a jövőkép megjelenítésébe is.
A körforgásos gazdaság a jelenlegi lineáris, egyszeri fogyasztásra épülő gazdasági modell fenntarthatóbb alternatívája. Az új modell alapja, hogy az egyszeri fogyasztás helyett az előállított termékek, javak éllettartamát minél inkább meghosszabbítsák, amennyiben pedig az adott termék véglegesen az életciklusa végére ér, akkor az alkotórészeit, alapanyagait megfelelően kezeljék és lehetőség szerint minél teljeskörűbben újrahasznosítsák.
Mindennek érdekében a jogszabályalkotók egyre több országban valamilyen módon rá kívánják vezetni a gazdasági szereplőket a minél tartósabb termékek előállítására, valamint meg szeretnék teremteni annak a társadalmi elfogadottságát, hogy a tönkrement, illetve szükségtelenné vált termékeket a lakosság és a vállalkozások ne hulladékként kezeljék, hanem megpróbálják megjavíttatni, illetve az újrafelhasználás érdekében tovább értékesíteni.
A körforgásos gazdasági modellben emellett különös szerep jut a hulladékok megfelelő gyűjtésének és a minél teljeskörűbb újrahasznosításának. Utóbbi messze túlmutat a PET palackok újbóli feldolgozásán, hiszen a cél, hogy minél több alapanyagot visszanyerjenek, majd pedig visszaforgassanak a gazdaságba. Így például a teljesség igénye nélkül különösen nagy szerep juthat a jövőben az elektronikai cikkek visszagyűjtésének és azokból az értékes fémek kinyerésének, a háztartási zöldhulladék hasznosításának, a használt sütőolaj minél nagyobb arányú újrafinomításának, vagy akár a lakossági példáktól elvonatkoztatva a bontott beton építési törmelék újrahasznosításának és az elhasználódott napelemekből a különféle fémek visszanyerésének.