Jelentős sikerrel zárult február másodikán a Magyar-Egyiptomi Üzleti Fórum Budapesten. További megrendeléssel bővült a valaha volt legnagyobb magyar járműipari megrendelés, továbbá az oktatás valamint az energetika terén is szorosabbá válhat az együttműködés Magyarország és Egyiptom között.
Egyiptom az észak-afrikai térség egyik, ha nem a legjelentősebb állama. Lakosságának becsült értéke 100 millió fő körüli. Az ország területén található a világkereskedelem egyik kiemelt fontosságú csomópontja, a Vörös-tengert a Földközi-tengerrel és ezáltal az ázsiai hajóútvonalakat az európai kikötőkkel összekötő Szuezi-csatorna.
Magyarország együttműködése Egyiptommal a kölcsönös előnyökre épül és a gazdaság egyre több területére kiterjed.
A két ország közötti kereskedelemben meghatározó szerepe van az agráripari termékeknek. Ezt jól mutatja, hogy a magyar-egyiptomi kétoldalú agrárkereskedelem értéke tavaly 80 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, így elérte a 30 millió dollárt, ami rekordösszeget jelent.
Az energetika terén is fontos együttműködés kezd kibontakozni az észak-afrikai ország és hazánk között. Amellett, hogy mindkét ország azonos technológiával és kivitelezővel épít új atomreaktorokat és így kiterjedt nukleáris együttműködést kívánnak felépíteni, Egyiptom, mint földgázszállító is fontos lehet a jövőben.
„Egyiptom ezen a téren is lehetséges megoldás, a szállítás jelenleg cseppfolyósított formában lehetséges, de tervben van egy EU-s támogatású gázvezeték építése is Dél-Európába”
– fogalmazott Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere az eseményen.
A tárcavezető az Egyiptomba irányuló magyar járműipari exporttal kapcsolatban is fontos bejelentést tett.
Mint mondta, a magyar közlekedésipar eddig Egyiptomtól kapta a valaha volt legnagyobb megrendelését, aminek keretében eddig 724 új vasúti kocsit szállítottak le Egyiptom számára, 626 kocsi pedig gyártás alatt áll a Dunakeszi Járműjavítóban.
Most az eddigi 1300 vasúti kocsiból álló megrendelés további 50 kocsival egészült ki, így a korábbi egymilliárd eurós szerződés mintegy 1,1 milliárd eurósra nőtt – ismertette Szijjártó Péter.
A kereskedelmi és a gazdasági kapcsolatokon túl, az oktatás terén is előre lép a két ország kapcsolata. Magyarország külgazdasági és külügyminiszterének szavai alapján az egyiptomi hallgatók számára fenntartott helyek számát is emelni fogják a későbbiekben.
Összességében a magyar-egyiptomi gazdasági, kereskedelmi kapcsolatok bővülése a magyar cégek számára is fontos export lehetőséget jelenthet. Egyiptomban jelentős kereslet lehet a magyar vízipar, egészségipar, feldolgozóipar (ideértve a járműgyártást) és agráripar termékeire. A magyar cégek számára ráadásul egyfajta kapuként is szolgálhatnak az egyiptomi kikötők Afrika, illetve Ázsia felé, így a jövőben is érdemes lehet kiemelt figyelmet fordítani az exportálni kívánó cégeknek erre az észak-afrikai országra.