Leszállt az első Ningbóból érkező repülőgép a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A tízmilliós nagyváros Kína egyik leggazdagabb tartományában fekszik. Így már négy város érhető el közvetlenül a távol-keleti országban Budapestről. Az új légiösszeköttetés tovább erősíti a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat.
Forrás: MTI
A repülőgép landolását követő eseményen mondott beszédében Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára kiemelte, hogy a két ország közötti kereskedelmi partnerségét jelzi, hogy 2022-ben Kína Magyarország első számú kereskedelmi partnere volt Európán kívül. Tavaly a két állam közötti áruforgalom 6 százalékkal növekedett 2021-hez képest, 2011 és 2019 között – a koronavírus-járvány előtti időszakban – a Magyarországra érkező kínai turisták száma mintegy megötszöröződött. Abban bíznak, hogy a pandémia után a helyzet normalizálódni fog, és egyre több kínai turista érkezik Magyarországra. A világban óriási verseny van a kínai turistákért, akik a legtöbbet költő vendégek közé tartoznak, ezzel segítik az adott ország turisztikai ágazatának, gazdaságának növekedését.
Menczer Tamás közölte, hogy heti két alkalommal közlekedik majd a Shanghai Airlines légitársaság járata Ningbo városából Budapestre, ezzel négy kínai nagyváros, Peking, Csungking, Sanghaj és Ningbo lesz elérhető közvetlenül Budapestről, júliustól pedig heti 10 személyszállító járat jelenti majd az összeköttetést Budapest és Kína között. Ezzel megközelítik a koronavírus-járvány előtti régiós rekordnak számító heti 13 járatot – tette hozzá.
Az összeköttetés jelentőségét mutatja az is, hogy Ningbo lakossága 10 millió fő, ráadásul Kína egyik leggazdagabb tartományában, a 65 milliós Csöcsiang tartományban fekszik. A kikötőváros elektronikus eszközök, textiltermékek és ipari gépek exportjáról is ismert – mondta Menczer Tamás.
Wu Dan, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövetségének gazdasági és kereskedelmi ügyekért felelős első titkára elmondta, a légi összeköttetések megteremtése Magyarország és Kína között a gazdasági együttműködés fontos eredményének számít.
Juhász Szabolcs, a Magyar Turisztikai Ügynökség turizmusszakmai igazgatója kedvező hírnek nevezte az ágazat szempontjából, hogy a közvetlen kínai légi járatok révén egyre több kínai turista érkezik Magyarországra.
Qiu Jie, a China Eastern Airlines értékesítési és marketing központ vezérigazgató-helyettese és a budapesti iroda vezetője az ünnepségen kiemelte: a magyar piac fontos nekik az európai térségben.
Bogáts Balázs, a Budapest Airport kereskedelmi vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, azon dolgoznak, hogy minél több légi összeköttetés legyen Budapest és Kína nagyvárosai között, és továbbra is a magyar fővárosba érkezzen a legtöbb kínai járat a térségben.
Az Export.hu szerkesztői kommentárja:
A magyar cégek külkereskedelmi tevékenysége szempontjából kiemelt jelentősége van, ha közvetlen légi összeköttetés jön létre Budapest és egy régió gazdasági központja között. Így közvetetten egy új légijárat hozzájárul az ország exportlehetőségeinek fejlesztéséhez. Ningbo városa Kínában kiemelt üzleti, gazdasági centrumnak számít, így mindez a most létesült új repülőgépjárat kapcsán is elmondható.
A nemzetközi üzletkötés során még napjaink informatikai és telekommunikációs megoldásai mellett is kiemelt jelentősége van a személyes kapcsolatfelvételnek. Az átszállás nélküli légikapcsolat utóbbit nagyban elősegíti, ezzel javítva a magyar vállalkozások partnerkeresési lehetőségeit, jelen esetben egy olyan nagyvárossal, melynek összlakossága hasonló méretű, mint a teljes magyar népesség.
Ningbo esetében ráadásul nem előzmény nélküli a magyar cégek jelenléte. A hazai vállalkozások érdeklődését jól mutatja, hogy a kelet-ázsiai nagyvárosban 2023 májusában rendezett China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair multiszektorális kiállításon számos, elsősorban az élelmiszeripar területéről érkező magyar cég képviseltette magát a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség segítségével, mi több hazánk díszvendégként szerepelt az eseményen.
Az élelmiszerexportőrök számára egyébként már most is komoly piacot jelent Kína. Jól példázza a helyi lehetőségeket, hogy 2022. óta csak minőségi magyar marhahúsból mintegy 900 ezer tonnát exportáltunk a távol-keleti országba.
Címlapi és borítókép forrása: MTI/Lakatos Péter