Az Európai Unió (EU) kiemelt figyelmet szentel a hihetetlen ütemben fejlődő ázsiai gazdaságoknak. Erről árulkodik a Fülöp-szigetekkel ápolt egyre virágzóbb kapcsolata is. Az ország a nagy jelentőséggel bíró indo-csendes-óceáni térség tagja, valamint a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) ötödik legnagyobb gazdasága.
A Fülöp-szigetek 2014 óta az Európai Unió által létrehozott általános preferenciarendszer plusz (GSP+) tagja, amely egy gazdasági ösztönzőprogram fejlődő országok számára. A GSP+ az összes termékkategória kétharmadára teljes vámmentességet biztosít, amennyiben a kedvezményezett kormányok eleget tesznek az emberi és munkavállalói jogokra, a környezetre és a felelős kormányzásra vonatkozó 27 nemzetközi egyezménynek.
2015-ben a felek között kétoldalú egyeztetések kezdődtek egy szabadkereskedelmi megállapodásról. A tárgyalások azonban 2017-ben megszakadtak. 2022-ben a Fülöp-szigeteken új kormány lépett hivatalba, amely friss lendületet adott az ország EU-val ápolt kapcsolatainak. 2023-ban a felek felmérést indítottak, amely azt vizsgálta, hogy készen állnak-e a szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalások folytatására. A folyamat még ugyanabban az évben pozitív eredménnyel zárult. Ennek következtében 2024-ben az EU és a Fülöp-szigetek hivatalosan bejelentették, hogy újrakezdik a tárgyalásokat egy modern és kiegyensúlyozott szabadkereskedelmi megállapodásról, amelynek középpontjában a fenntarthatóság áll – olvasható az Európai Bizottság hivatalos oldalán. A Fülöp-szigetek gazdasága a leggyorsabban növekvő gazdaságok közé tartozik, valamint a stratégiailag is fontos indo-csendes-óceáni térség szívében helyezkedik el, így értékes résztvevője lenne az EU kereskedelmi hálózatának. A szabadkereskedelmi megállapodás létrejötte az áruk, a szolgáltatások, a személyek, a beruházások és a kormányzati beszerzések piacra jutását, továbbá a digitális kereskedelem, valamint az energia- és nyersanyagkereskedelem előtt álló akadályok felszámolását jelentené.
A Fülöp-szigetek és az EU közötti teljes áruforgalom 2023-ban 16,1 milliárd eurót tett ki. Ezzel az EU a Fülöp-szigetek 4. legnagyobb kereskedelmi partnere volt, a teljes kereskedelem 8,1%-át adta. Az EU szemszögéből vizsgálva, az ország globális viszonylatban a 42. helyet, az ASEAN régióból pedig a 7. helyet foglalta el a kereskedelmi partnerek listáján. A szigetországba irányuló uniós exportban a gépek, a közlekedési eszközök, a vegyi anyagok és az élelmiszerek dominálnak, míg a Fülöp-szigetek fő exportcikkei az irodai és távközlési berendezések, a gépek, az élelmiszerek, valamint az optikai és fényképészeti eszközök. Emellett az EU az egyik legmeghatározóbb befektető a Fülöp-szigeteken: a közvetlen külföldi befektetéseinek állománya 2021-ben elérte a 13,7 milliárd eurót.