A BRICS országok megállapodtak a kereskedelem és a helyi valutában történő pénzügyi elszámolások fellendítéséről.
A BRICS, egy olyan kormányközi szervezet, mely a fejlődő államok együttműködésén alapszik. A mozaikszó 5 betűből áll, mely az alapító tagokat jelöli (2009): Brazília, Oroszország, India, Kína és 2010-ben egészült ki Dél-Afrikával. A BRICS 2024 elején további 5 taggal bővült Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek képében.
A BRICS országok 2024. október 23-án szerdán megállapodtak a helyi valutákban történő kereskedelem és pénzügyi elszámolás megerősítéséről, továbbá egy független, határokon átnyúló elszámolási és letéti infrastruktúra, illetve egy BRICS viszontbiztosítási társaság létrehozásáról – olvasható az economictimes.indiatimes.com oldalán.
Az entitás tagállamainak vezetői megegyeztek abban is, hogy közösen fejlesztik az úgynevezett Új Fejlesztési Bankot (New Development Bank) a 21. század új típusú multilaterális fejlesztési bankjává (MDB), és támogatták a BRICS vezette bank tagságának további bővítését.
A 16. BRICS csúcstalálkozót követően kiadott közleményben az országok vezetői megerősítették elkötelezettségüket a BRICS-en belüli pénzügyi együttműködés fejlesztése mellett.
„Elismerjük a gyorsabb, olcsóbb, hatékonyabb, átláthatóbb, biztonságosabb és inkluzívabb, határokon átnyúló fizetési eszközök széles körű előnyeit, amelyek a kereskedelmi akadályok minimalizálásán és a megkülönböztetésmentes hozzáférés elvén alapulnak. Támogatjuk a helyi valuták használatát a BRICS országok és kereskedelmi partnereik közötti pénzügyi tranzakciókban” – áll a közleményben.
Az államfők továbbá szorgalmazták a tagországokon belüli levelező banki hálózatok megerősítését és a helyi valutában történő elszámolások lehetővé tételét a BRICS országok határokon átnyúló fizetési kezdeményezésével (BCBPI) összhangban.
Az államok elismerték annak a fontosságát is, hogy felmérjék a BRICS országokban elérhető pénzügyi piaci infrastruktúrák összekapcsolásának megvalósíthatóságát.
„Megállapodunk abban, hogy megvitatjuk és megvizsgáljuk egy független, határokon átnyúló elszámolási és letéti infrastruktúra, a BRICS Clear megalkotásának lehetőségét, vagyis egy olyan kezdeményezés létrehozásának megvalósíthatóságát, amely kiegészíti a meglévő pénzügyi piaci infrastruktúrát, valamint a BRICS független viszontbiztosítási kapacitását, beleértve a BRICS (Re) Biztosító Társaságot, önkéntes alapon történő részvétellel” – olvasható a közleményben.