Európai Uniós oltalom alatt álló földrajzi jelzést (OFJ) kapott a Szabolcsi alma. A jelzést magas minőségű, egy adott régióra jellemző, hagyományos élelmiszeripari és mezőgazdasági termékek kaphatják meg és komoly piaci előnyt jelenthet a termelők számára belföldön és az exportpiacokon egyaránt.
Európai Uniós oltalomban részesült a Szabolcsi alma – olvasható a VG Világgazdaság hírportálon.
Ezzel a legendás magyar gyümölcs tovább gyarapította az uniós védelem alatt álló magyar termékek sorát, amelyben többek közt olyan élelmiszerek szerepelnek, mint a Gyulai kolbász, az Akasztói Szikiponty, a Rögös túró, vagy éppen a Szilvásváradi pisztráng.
Az Európai Unióban nagy jelentősége van az oltalomrendszernek. Jelenleg 1653 oltalom alatt álló mezőgazdasági termék és 64 Hagyományos Különleges Termék bír ilyen védjeggyel. Az uniós oltalom piaci előnyt jelenthet egy-egy termék számára, hiszen a védelmet jelző logó felkerülhet azokra az árucikkekre, amelyek megfelelnek az oltalom bejegyzésekor előírt kritériumoknak. A vásárlók így amint ránéznek a termékre láthatják, hogy egy különleges, magas minőségű élelmiszert emeltek le a polcról, ez pedig pozitív irányba befolyásolhatja a fogyasztói döntésüket. Épp ezért az uniós oltalom megszerzése export szempontból is kedvező lehet egy-egy földrajzi régió védett termékeit előállító gazdálkodói számára.
A Szabolcsi alma esetében úgynevezett földrajzi árujelző oltalmat jegyeztek be. Így mostantól a Szabolcsi alma megnevezést és a hozzá kapcsolódó árujelzést kizárólag Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében termesztett és szüretelt alma esetében lehet alkalmazni. Az Európai Bizottság az oltalom bejegyzésekor kiemelte, hogy a magyar almatermesztést a Szabolcsi alma határozta meg. A régió adottságait kiválónak minősítették az almatermesztésre, az ott termett gyümölcsöt pedig ropogós, jellegzetesen fanyar ízvilágúnak írták el. A közlemény a helyi gazdálkodók évszázados szaktudására is rávilágított.