Kiemelkedő gazdasági jelentőséggel bíró új légi járat indul Budapestről az üzbég fővárosba.
Közvetlen légi-összeköttetés létesült Közép-Ázsia egyik fontos gazdasági központja és a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér között. Szeptembertől napi két járat közlekedik a magyar főváros és Taskent között. A jövőben a napi járatszám tovább fog bővülni.
Forrás: MTI
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Laziz Kudratov üzbég ipari és kereskedelmi miniszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a sikeres előkészítő munka nyomán vasárnap megérkezett a magyar fővárosba a Qanot Sharq üzbég légitársaság első járata, amely 2023. szeptembertől hetente két alkalommal fog közlekedni a két ország között.
Tájékoztatása szerint a jövő év elejétől a járatok száma heti háromra, majd 2025-től heti négyre bővül.
Kiemelte, hogy a járatindításra való tekintettel megnövelték a taskenti magyar nagykövetségen a konzulok létszámát, illetve meggyorsították a vízumkiadást, így az üzbég állampolgárok az eddigieknél zökkenőmentesebben utazhatnak hazánkba, és ugyanez igaz fordítva is.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy Magyarországhoz hasonlóan Üzbegisztán is a nukleáris energiában látja a biztonságos, olcsó, megbízható ellátás garanciáját, és Taskent is új atomerőművet kíván építeni, ráadásul szárazhűtéses technológiával, amelyből a legjobbat egy magyar vállalat tudja biztosítani.
Megállapodás született arról, hogy amennyiben előrelépés történik a nukleáris projektben Üzbegisztánban, akkor a magyar szárazhűtéses technológia felhasználására kerül sor, amely több százmillió eurós közös, többnemzeti nukleáris együttműködést fog jelenteni – hangsúlyozta.
Ezután abbéli reményének adott hangot, hogy az új légi járat friss lendületet adhat majd a gazdasági kapcsolatoknak, s ezzel kapcsolatban üdvözölte, hogy a magyar gyógyszeripari cégek már megvetették a lábukat a közép-ázsiai államban.
Mint közölte, a Richter Gedeon immár két termékének helyi gyártásáról folytat tárgyalásokat, a Meditop pedig megnyitotta az irodáját és beruházásokat készít elő az országban.
Hozzátette: az OTP egy közös befektetési alap létrehozásáról egyezett meg az üzbég állami beruházási alappal 100 millió dollár értékben.
Aláhúzta, hogy jól halad az előkészítése a Taskent melletti különleges ipari övezetnek, ahol majd a magyar beruházók kedvezményes szabályok között működhetnek. Tudatta, hogy az év végére készen fog állni minden, és tucatnyi cég máris érdeklődik a lehetőségek iránt.
————–
Az új légi járat létrejötte nem előzmény nélküli. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már 2023. március 28-án, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség által szervezett Magyar-Üzbég Üzleti Fórumon bejelentette, hogy közvetlen légikapcsolat jön létre a két ország között az év folyamán.
A HEPA honlapján található közlemény kitér a hazánk és Üzbegisztán közötti gazdasági együttműködés eddigi legjelentősebb sikereire is.
Rendkívüli eredmény, hogy az OTP Csoport immár 1,6 millió ügyféllel rendelkezik a közép-ázsiai országban egy akvizíciónak köszönhetően. További érdekesség, amely jól példázza a két ország gazdasági kapcsolatainak a kiterjedtségét és sokrétűségét, hogy 2022-ben az üzbég ATM-ek 60 százalékát Magyarországon gyártották. Emellett több magyar cég is különböző beruházásokat hajt végre Üzbegisztánban, továbbá egy fontos mezőgazdasági együttműködésnek köszönhetően 2021-ben Taskentben Üzbég-Magyar Burgonyakutató Központ nyílt, amelyhez egy felsőoktatási együttműködés is kapcsolódik a MATE Agrár- és Élettudományi Egyetem, illetve a Taskenti Állami Agráregyetem között.