Tádzsikisztán, bár továbbra is az alacsony jövedelmű országok közé tartozik, többek közt az országba érkező beruházásoknak köszönhetően gyors ütemben dolgozza le a hátrányát. A Tajinvest tádzsik befektetési ügynökség adatai alapján számba vettük, milyen ágazatokban várnak új beruházókat az országba.
A magyar export 80 százaléka jelenleg az Európai Unió országaiba irányul. Ezt a kitettséget kívánja ellensúlyozni a 2019-ben indított Nemzeti Exportstratégia, melynek egyik fókuszpontja a közép-ázsiai országokkal folytatott kereskedelem élénkítése.
A fenti régió egyik feltörekvő országa Tádzsikisztán, amely komoly üzleti lehetőségeket tartogat a magyar exportőrök és befektetők számára. A kétoldalú kapcsolatok elmélyítése érdekében a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség 2023. március 1-jén Magyar-Tádzsik Üzleti Fórumot rendezett, melynek során 15 magyar és 5 tádzsik vállalat képviselője találkozhatott egymással.
Az esemény kapcsán a Tajinvest adatai alapján megnéztük, milyen gazdasági környezet várja a befektetőket és az exportőröket a Kínával, Pakisztánnal, Kirgizisztánnal és Üzbegisztánnal határos országban.
Tádzsikisztán lakossága körülbelül 9,5 millió fő, tehát nagyságrendileg Magyarországhoz hasonló. Területe viszont meghaladja a 142 ezer négyzetkilométert, ami több mint másfélszerese hazánk területének, így viszonylag alacsony népsűrűségű országnak mondható. A fővárosuk Dusanbe. Az országban használt hivatalos pénznem a tádzsikisztáni szomoni.
A tádzsik GDP a Világbank adatai alapján 2021-ben 8,75 milliárd amerikai dollárt tett ki, ami világviszonylatban is alacsonynak számít, azonban az elmúlt években az ország gazdasága dinamikusan nőtt. Még a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásaival leginkább terhelt évben is 4,5 százalékos GDP bővülést tudott produkálni Tádzsikisztán, majd a kilábalás évében, 2021-ben már 9,2 százalékra gyorsult a gazdasági növekedés üteme.
Az ország GDP-jéhez a különböző nemzetgazdasági ágazatok közül a mezőgazdaság hozzájárulása a legmagasabb, ami gyakori jellemzője a feltörekvő gazdaságoknak. Mindemellett nagy szeletet hasít ki az ország GDP-jéből a szolgáltató szektor, valamint az ipar is. Együttes súlyuk már jelentősen meghaladja a mezőgazdaságét.
A jövőbeni fejlesztések szempontjából a leginkább priorizált ágazatok a mezőgazdaság, a megújuló alapú energiatermelés, a turizmus, a bányászat és a technológiai szektor.
Az agrárium területén Tádzsikisztán fontos célként határozta meg a gyapottermesztés és a hozzá kapcsolódó textilipar erősítését, a gyümölcs és zöldség tároló kapacitások bővítését, a mezőgazdasági termelés gépesítését, továbbá az élelmiszeripar fejlesztését.
Ezen túl nagy lehetőséget látnak a tádzsik gyógynövénytermesztésben, amely akár gyógyászati készítmények, akár kozmetikumok gyártásához szolgáltathat alapanyagot.
Az energetika területén elsősorban a megújuló energiaforrás alapú erőművi kapacitások bővítését tűzték ki célul. Az ország különösen jó természeti adottságokkal rendelkezik vízerőművek, mini vízerőművek, továbbá napelem parkok kiépítéséhez.
Az informatikai szektorban tevékenykedő exportőrök számára is érdekes lehet Tádzsikisztán. A közép-ázsiai ország kormányzata a jövőben informatikai megoldásokkal szeretné javítani a városok közbiztonságát, a városlakók életminőségét, fejleszteni szeretné az elektronikus hivatalos ügyintézést, valamint digitalizációs beruházásokat tervez végrehajtani többek közt az oktatás, az egészségügy és az energetika területén is.
A turizmusfejlesztési tervek elsősorban a magas hegyvidékek nyújtotta különleges természeti adottságokra, az ökoturizmusra, a gyógyturizmusra, valamint az ország gazdag kulturális örökségére épülnek.
A beruházások egyre fontosabb szerepet játszanak Tádzsikisztán fejlődésében. A GDP növekedéshez az országba áramló külföldi működőtőke (FDI) állomány koronavírus-járvány utáni újból megindult bővülése és a beruházások volumenének dinamikus emelkedése is hozzájárult. Az FDI értéke 2022-ben közelítette az 500 millió amerikai dollárt, míg a beruházások értéke kevéssel meghaladta a 2 milliárd dollárt.
A befektetések ösztönzése érdekében kiszámítható és stabil jogi környezetet teremtettek az országban, valamint különböző adókedvezményeket is biztosítanak a beruházók számára. Ezen kívül 2009 óta 5 szabad gazdasági zónát is kialakítottak Tádzsikisztánban. Azon túl, hogy a gazdasági zónák fejlett infrastruktúrájúak, a területükön tevékenykedő vállalatok mentesülnek a nyereségadó, a jövedéki adók, az ÁFA, az ingatlanadó, illetve a közlekedési adók alól (utóbbinak leginkább a súlyadó a hazai megfelelője).
A tádzsik beruházásösztönző programoknak köszönhetően mostanra számos nemzetközi nagyvállalat megjelent az országban és továbbra is várják az új befektetőket.