2022 augusztusa és 2023 júliusa között rekordmennyiségű mobilfizetési tranzakciót bonyolítottak le a kanadaiak. Az érintés nélküli mobilfizetés gyors, egyszerű, és a legtöbb fiatal már így fizet, nem bankkártyával.
Az olyan digitális pénztárcák, mint az Apple Pay, a Google Pay és a Samsung Wallet lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy okostelefonjukat hagyományos bankkártyaként vagy hitelkártyaként használják.
Az Interac, egy kanadai online banki szolgáltató, amely az ott élők fizetési szokásait vizsgálta, és azt találta, hogy 2022 augusztusa és 2023 júliusa között 53 százalékkal nőtt az üzletekben az említett mobilfizetések száma, a 12 hónapos időszakban összesen több mint egymilliárd mobil tranzakciót hajtottak végre, amely rekordmennyiségnek számít – írja a thestar.com.
A kutatás azt is megállapította, hogy a Z generáció (a 1997 és 2012 között születettek) közel 80 százaléka az okostelefonjával fizet, míg az X generáció (1965 és 1980 között születettek) esetében ez az arány 42 százalék.
„Egyre többen használják ezt az alternatívát, mert kényelmes” – állítják szakértők. Az is sokat nyom a latba, hogy „ha egyáltalán nem tervez valaki készpénzzel fizetni, talán még a pénztárcát sem kell magukkal vinniük.”
Az Interac felmérése szerint a megkérdezett több mint ezer kanadai közel kétharmada arra számít, hogy hamarosan teljesen átlagos dolog lesz fizikailag vett pénztárca nélkül elindulni otthonról.
******
Az elektronikus fizetés és az innovatív fizetési megoldások Magyarországon is rendkívül gyorsan terjednek. Nagy népszerűségnek örvend az érintéses technológia és gyors ütemben bővül a mobiltárcás fizetések száma.
Ezt alátámasztja a Magyar Nemzeti Bank 2023. évi Fizetési rendszer jelentése, amely megállapítja, hogy tovább erősödött az elektronikus fizetések térnyerése. 2022-ben a kártyás vásárlások száma 23 százalékkal, az átutalások száma pedig 6 százalékkal emelkedett. Ezen belül az azonnali fizetési tranzakciók száma még gyorsabban bővült, így már az összes átutalás 42 százalékát másodpercek alatt bonyolították le az ügyfelek. Az elektronikus fizetési lehetőségek népszerűségét jól mutatja, hogy már az összes hazai fizetési tranzakció 36 százaléka, a bolti vásárlásoknak pedig 34 százaléka elektronikus formában teljesül.
A magyar lakosság innovációra való nyitottságát mutatja az innovatív fizetési megoldások egyre szélesebb körű használata. A kártyás fizetések 98 százaléka érintéses technológiával teljesült, a mobilfizetési alkalmazásba regisztrált kártyák száma pedig egy év alatt 37 százalékkal nőtt. Ez utóbbinak köszönhetően a kártyás mobilfizetési tranzakciók volumene megkétszereződött.