Alparslan Bayraktar, Törökország energiaügyi és természeti erőforrások minisztere nemrégiben az energiaágazati beruházásokkal kapcsolatos tervekről beszélt, amely vonatkozásában elmondta: a török kormány 200 milliárd dolláros projektcsomaggal készül 2035-ig.
A tervek szerint 2035-ig bezárólag összesen körülbelül 200 milliárd dollár értékű projekt fog megvalósulni a török energiaágazatban. Ezek közül néhányat már hamarabb elindítanak és be is fejeznek, míg néhány esetében egyelőre még a jogi infrastruktúra előkészítése zajlik – olvasható a hurriyetdailynews.com cikkében.
Alparslan Bayraktar a beruházások kapcsán öt fő kategóriát sorolt fel: megújuló energia, energiahatékonyság, atomenergia, kőolaj és földgáz, valamint bányászat.
Szerkesztői kommentár:
Az energetika jövője napjainkban minden ország számára kiemelt jelentőségű, hiszen egyszerre kell a fenntarthatósági és az energiabiztonsági kérdéseket is figyelembe venni a döntéshozóknak.
Magyarország esetében is fontos a megújuló energiaforrások nyújtotta lehetőségek minél nagyobb arányú hasznosítása és folyamatosak az ország fenntartható energiabiztonságát szolgáló beruházások is. Hazánk energiapolitikáját a Nemzeti Energiastratégia 2030 című alapdokumentum foglalja össze, amely öt fontos törekvést fogalmaz meg az előttünk álló évekre nézve:
- az energiatakarékosság és energiahatékonyság fokozása,
- a megújuló energiák részarányának a növelése,
- a közép-európai vezetékhálózat integrálása és az ehhez szükséges határkeresztező kapacitások kiépítése,
- az atomenergia jelenlegi kapacitásainak megőrzése,
- valamint a hazai szén- és lignitvagyon környezetbarát módon való felhasználása a villamosenergia-termelésben.