A diótermesztés ágazata számos támogatási intézkedést kapott az utóbbi időben, ennek köszönhetően jelentősen megnőtt a diótermesztésre használatos földek területe hazánkban. A korábbi 6000 hektár helyett most már több mint 9000 hektárnyi területen folyik a magyar diótermesztés. – olvasható az agrokép elemzésében.
Az egyébként rendkívül pozitív, több mint 150 százalékos termőterület gyarapodás azonban nem hozta magával a várt eredményeket, hiszen az évenkénti előállított dió mennyisége aligha növekedett. Éppen ellenkezőleg, számos olyan dióültetvény van jelenleg is Magyarországon, ahol a hektáronkénti diótermés egy és másfél tonna között mozog, ami jelentősen alacsonyabb versenytársainknál, ahol hektáronként akár öt tonna diót is képesek előállítani. A megfelelő intézkedésekkel, reformokkal és odafigyeléssel azonban újra versenybe lendülhet a magyar diótermesztés.
Nem Magyarország az egyetlen, ahol a diótermelés problémákba ütközött, a klímaváltozás okozta változó körülmények a világ számos táján veszélyeztetik a diófélék túlélését, legfőképp az ausztrál és a kaliforniai ültetvényeken csappant meg jelentősen a diótermelés volumene, a fennálló száraz időjárási körülmények miatt. A dióiparnak egyre nagyobb kihívásokkal kell szembenéznie, elsődlegesen szélsőséges időjárási események miatt, amelyek veszélyeztetik a terméshozamokat, a dió minőségét és életképességét.
A mezőgazdasági szakportál megállapítása szerint a magyar dióágazat szempontjából problémát jelent a termesztéstechnológia nem megfelelő színvonala, ami jelenleg a diófákkal tűzdelt területek nagy részére jellemző. A megfelelően művelt ültetvények összesített területe 3000 hektár alatt van az országban, azonban ezeken az alaposan gondozott földeken akár hektáronkénti 3 tonnás átlag is elérhető.
Mindez jól mutatja, hogy megfelelő technológiák alkalmazásával számottevően növelhetőek a hazai termőterületeken elérhető hozamok. Épp ezért ahhoz, hogy javuljon a hazai diótermelés világszintű versenyképessége jelentős ágazati fejlesztéseket kell végezni az egész országban. A tavaszi időszak alatt megfelelő védelmet kell biztosítani a növényeknek, legfőképp a gombás és baktériumos betegségek és kártevők ellen, ugyanis mindkettő tényező nagyban megcsappanthatja a diótermés mennyiségét. Ezen felül automatizált öntözőrendszerek bevezetésével, a rendszeres metszési és a betakarítási folyamatok gépesítésével növelni kell a hatékonyságot és a földek termésátlagát. Mindezek mellett a termesztésbe bevont diófajták kiválasztásánál is gondosan kell eljárni, figyelembe véve az egyes diófajták kedvelt környezeti tényezőit, hiszen a különböző fajták eltérő igényekkel rendelkeznek. Érdemes olyat választani, amelynek szükségletei egyeznek hazánk természeti adottságaival.