Habár Görögországnak nem sikerült komolyabb javulást elérnie az olyan fontosabb mutatókban, mint a globális versenyképesség, az országba áramló külföldi működőtőke (FDI) értéke mégis jelentősen bővült 2021-ben.
Az OECD adatai alapján Görögországban az FDI elérte a 6,3 milliárd eurót, ami a legmagasabb érték 2011 óta és 97 százalékos növekedést jelent 2020-hoz képest.
Az éves alapon számolt rendkívüli bővülés hátterében az alacsony bázis áll, hiszen 2020-ban a pandémia miatti lezárások következtében rendkívül vérszegény volt a külföldi tőkebeáramlás. Mindemellett a 2021-es 6,3 milliárd eurós FDI rendkívül kedvező adatnak mondható hosszabb időtávon nézve is.
A 2022-ben Görögországba irányuló FDI várhatóan a tavalyi rekorderedményt is felülmúlja, mivel már az idei első féléves adat elérte a 2021-es érték 75 százalékát, azaz 4,8 milliárd eurót. Némileg rontja azonban az idei kilátásokat, hogy a második negyedévben már jelentősen, 43 százalékkal csökkent a külföldi működőtőke beáramlása az országba az előző negyedévhez képest. Mindez megfelel a globális trendeknek, hiszen a második negyedévben világszerte a külföldről érkező befektetések visszaesése volt tapasztalható.
A görög adat regionális összehasonlításban is kedvezőnek mondható. Az idei első félévben a hasonló lakosságszámmal bíró, de az európai versenyképességi rangsorban előrébb elhelyezkedő Portugáliában 6,1 milliárd euró, míg a jóval nagyobb lakosságszámú Olaszországban 9,3 milliárd euró, a szintén méretesebb Törökországban pedig 5,4 milliárd volt az FDI értéke.
A Görögországba áramló külföldi működőtőke jelentős részét teszik ki az ingatlan befektetések. A 2021-es évben 1,17 milliárd euró értékben vásároltak külföldiek ingatlant a mediterrán országban. Emellett a turizmus, az energetika (különösen a földgáz és a megújuló energiaforrások), a technológiai szektor, az egészségipar, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, illetve a logisztika is azon ágazatok közé tartoznak, amelyek komoly külföldi befektetéseket vonzanak.
Az Enterprise Greece (görög befektetési ügynökség), adatai alapján a legtöbb befektetés az Egyesült Államokból, a Közel-Keletről, Németországból, Franciaországból, Kínából, Olaszországból, Oroszországból, az Egyesült Királyságból, Kanadából, Hollandiából, Spanyolországból, Izraelből és Luxemburgból érkezik Görögországba.