Sikeresen zárult 2025. május 29-én a Szófiában rendezett Magyar-Bolgár Üzleti Fórum, amelynek célja a két ország közötti gazdasági együttműködés további mélyítése volt.
Magyarország és Bulgária gazdasági kapcsolatait alapvetően pozitív irányú fejlődés jellemzi, azonban a balkáni ország 2025 januárjában esedékes csatlakozása a schengeni övezethez új lendületet adott a kereskedelemnek, a mobilitásnak és a turizmusnak. Ez a jelentős előrelépés – a határokon átnyúló kereskedelmi akadályok lebontásával – tovább növelte mindkét piac elérhetőségét, és kedvezőbb befektetési feltételeket teremtett a különböző méretű vállalkozások számára.
Az eseményen Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere mondott záróbeszédet.
A tárcavezető közölte, hogy minden politikai, pénzügyi és jogi feltétel adott a gazdasági kapcsolatok fejlődéséhez, az új vállalatközi együttműködések létrejöttéhez Magyarország és Bulgária között – derül ki a Magyar Távirati Iroda (MTI) tudósításából.
Aláhúzta, hogy Budapest és Szófia között nincsenek nyitott, vitás kérdések, a kapcsolat az abszolút kölcsönös tiszteleten alapul.
„Hasonló utat jártunk be, s nagyon hasonló megközelítést tanúsítunk a társadalmainkat és országainkat érintő főbb kihívások kapcsán […]”
A miniszter ezt követően tudatta, hogy hazánkból informatikai, távközlési, mezőgazdasági, élelmiszeripari, vízgazdálkodási, energiaipari, műanyagipari és szépségipari vállalatok is képviselik az üzleti világot.
Jó hírnek nevezte, hogy az új kapcsolatokat rendkívül stabil alapokra lehet építeni, ugyanis a két ország közötti kereskedelmi forgalom tavaly jóval kétmilliárd euró felett alakult, és 1,7 milliárd euróval sikerült megdönteni a magyar export rekordját is. Majd kifejtette, hogy a hazai cégek erőteljesen jelen vannak a bolgár gazdaság fontos szektoraiban, a magyar technológiák nagyban hozzájárulhatnak Bulgária fejlődéséhez és modernizációjához. Példaként említette az OTP-t, amelynek a bulgáriai leányvállalata a helyi bankpiac második legnagyobb szereplője, mintegy 20 százalékos részesedéssel. Valamint üdvözölte, hogy jelenleg is zajlanak magyar beruházások, részben magyar kormányzati finanszírozással: a Videoton bővítette helyi kapacitásait, egy másik vállalat pedig napelemparkot épít.
Szijjártó Péter azt is hangsúlyozta, hogy Bulgária mostanra rendkívül fontos szerepet játszik Magyarország energiaellátásában. Naponta körülbelül 21 millió köbméter földgáz érkezik hazánkba Bulgárián keresztül, és a nukleáris energia területén is együttműködés zajlik.
„Együtt veszünk részt a Zöld Energiafolyosó elnevezésű projektben is, amelynek keretében zöld áramot szállítunk majd a kaukázusi régióból Európa középső részébe” – emlékeztetett.
Végül pedig kitért a fizikai összeköttetés fontosságára is azzal kapcsolatban, hogy Bulgária nemrégiben belépett a schengeni övezetbe. Továbbá rámutatott, hogy júniustól megduplázódik a két ország közötti légijáratok száma.
„Minden pénzügyi és jogi feltétel adott az újabb vállalatközi együttműködések létrejöttéhez” – összegzett.