Visszafogottan, 0,7 százalékkal bővült a kanadai GDP az idei harmadik negyedévben. A Kanadai Statisztikai Hivatal jelentése alapján a növekedést elsősorban az olaj és gázkitermelés, valamint a mezőgazdaság mozgatta, miközben a szolgáltató szektor stagnált – olvasható a cbc.ca hírportál elemzésében.
A kőolaj- és földgázkitermelés, elsődlegesen az olajhomok-kitermelés felfutásának köszönhetően, szeptemberben 1,8 százalékkal nőtt. Ehhez kapcsolódóan az ősz első hónapjában rekord szintet ért el a bitumentermelés, ami az eddigi csúcsértéket jelentő idén júliusi és augusztusi eredményeket is felülmúlta.
Érdemes kiemelni, hogy míg a világ jelentős részén a súlyos aszály következtében rendkívül rossz volt az idei termés, addig Kanadában még bővülni is tudott az agrárium, azon belül kiemelten a növénytermesztés kibocsátása. Kanadában 2021-ben volt olyan szárazság, ami visszavetette a mezőgazdasági termelést. Így részben az alacsony bázisnak köszönhetően, idén eddig minden hónapban nőni tudott a növénytermesztés volumene éves alapon. Szeptemberben az előző év azonos időszakához képest 0,7 százalékkal bővült az ágazat teljesítménye.
Néhány szektor azonban közel sem teljesít ilyen jól Kanadában. A feldolgozóipar valamint a kis- és nagykereskedelem egyaránt 0,1 százalékkal zsugorodtak az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A kereskedelmi forgalom visszaesésének hátterében a háztartások fogyasztásának 0,3 százalékos mérséklődése állhat. A lakosság Kanadában láthatóan spórolásba kezdett. A korábbi 5,1 százalékról 5,7 százalékra emelkedett a lakossági megtakarítási ráta.
Összehasonlításképpen 2019-ben, a járvány előtt a háztartások megtakarítási rátája 2,5 százalék volt.
Mindez azt mutatja, hogy a kanadaiak készülnek egy esetleges 2023-as gazdasági válságra.
Érdemes kiemelni, hogy a háztartások költekezési kedvét a bérnövekedés lassulása is mérsékli. Az idén július és augusztus közötti időszakban negyedéves alapon csupán 1,2 százalékkal emelkedett a munkavállalók nominális bére. A pandémiával érintett 2020-as év második negyedéve óta ebben az időszakban nőttek a legkisebb mértékben a fizetések.
Összességében a kanadai gazdasági mutatók baljós képet festenek, a GDP adatok alapján pedig 2022 második negyedévében a gazdasági növekedés megtorpanására lehet számítani.