Megdőlni látszik a 2013-as szénfelhasználási rekord – tudatja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). Az 1,2 százalékos idei növekedés mellett a villamosenergia-termelésben felhasznált szén aránya is több mint 2 százalékkal növekedett 2022-ben. A globális gazdasági kihívások közepette azonban 1 százalékkal visszaesni látszik az ipari szénfogyasztás, miután az acélóriásnak számító Ukrajnában részben leállt a nehézipar. Az IEA előrejelzései szerint a szénfelhasználás 2025-ig a jelenlegi szinten marad, mivel a hagyományos piacokon tapasztalható csökkenést ellensúlyozza a feltörekvő ázsiai gazdaságok továbbra is erős kereslete.
A szénpiac alakulását számos tényező befolyásolta az elmúlt időszakban. Elsősorban a világméretű energiaválság eredményeképp megugrott földgázárak növelték a szén energiatermelésben betöltött szerepét, továbbá az ebből származó lassuló gazdasági növekedés csökkentette a villamosenergia-keresletet és az ipari termelést. Nem elhanyagolható továbbá az sem, hogy a megújuló energiaforrások iránti kereslet is rekordot döntött az idei évben.
A rekordnagyságú szénigény miatt a szén ára idén júniusban soha nem látott emelkedést produkált, ezáltal maximalizálva a legnagyobb széntermelők – Kína, Indonézia és India termelését. Bár az IEA szakértői elmondása szerint a szén iránti nemzetközi kereslet az elkövetkezendő években nem csökken, mégis figyelembe kell venni, hogy a fejlődő országok a megújuló energiaforrások irányába történő nyitása kiszoríthatja a szénipart a villamosenergia-termelésből.
Mentőöv szerepet játszhat Kína, hiszen a gazdasági szuperhatalom adja a világ szénkeresletének mintegy 53 százalékát. Növekedés jósolható India tekintetében is, ahol a megújuló energiaforrások politikáját háttérbe szorítva a 2000-es évek közepétől folyamatosan növekszik a szénfogyasztás.
Kérdéses azonban, hogy az USA és az EU tagállamok megújuló energia-fókusza a gyakorlatban mikorra és milyen hatékonysággal tudja kiszorítani a szénre épülő villamosenergia-termelést, mint olyan. Az azonban most még borítékolható, hogy mivel jelenleg sem az atomenergia termelés, sem pedig a megújuló energiatermelés nem hoz áttörő megoldást az alacsony kibocsátású energiaforrások és az acéliparban való felhasználás tekintetében, 2025-ig biztosan nem csökken a globális széntermelés.