Jelentősen visszaesett Szingapúr kőolaj nélkül számított hazai exportja (Nodx) idén októberben. Az előző hónaphoz viszonyítva 5,6 százalékkal zsugorodott a Nodx volumene, ami jelentős fordulat, a szeptemberi 3,1 százalékos bővüléshez képest. A Bloomberg által megkérdezett elemzők korábban 1,7 százalékos csökkenést prognosztizáltak, így a tényleges változás jóval rosszabb az előzetes várakozásoknál.
(A Nodx azaz non-oil domestic export egy gazdasági mutató, amely a hazai kivitel kőolaj nélkül számított értékét jelzi.)
A szingapúri kőolaj nélkül számolt kivitel éves alapon is több, mint 4 százalékos visszaesést mutat. Idén októberében a Nodx értéke 15,9 milliárd dollárt tett ki, míg 2021 azonos időszakában 16,6 milliárd dollárt. A 2022. októberi érték a tavalyi 16,1 milliárd dolláros havi átlagtól is elmarad.
(A kőolajjal együtt számolt teljes export még októberben is 8,6 százalékos növekedést mutatott. Ennek oka a kőolaj rendkívüli áremelkedése, aminek következtében a szingapúri kőolaj kivitel 23 százalékkal bővült.)
Az ősz második hónapjában mért gyenge szingapúri export számok mögött elsősorban az elektronikai cikkek kivitelének jelentős visszaesése áll. Az elektronikai export immár harmadik hónapja csökkenő tendenciát mutat. A szeptemberi 10,6 százalékos zuhanást követően októberben újabb 9,3 százalékkal zsugorodott az árufőcsoport kivitele. Mivel az elektronikai export részesedése a teljes szingapúri árukivitelből kifejezetten magas, nagyságrendileg 25 százalékot tesz ki, így érthető, miért rendkívül problémás ez a visszaesés az ázsiai ország külkereskedelmére nézve.
Az árufőcsoporton belül a legjelentősebb mértékben, 45,7 százalékkal az adathordozók kivitele csökkent. Emellett drasztikus, 31,6 százalékos visszaesést mutat a személyi-számítógép alkatrészek exportja, továbbá 11,1 százalékkal zsugorodott a félvezetők és a nyomtatott áramkörök kivitele is.
Érdemes kiemelni, hogy az elektronikai cikkekénél is jelentősebben csökkent a gyógyszeripar kivitele (-34,7 százalék), valamint a nem monetáris arany (-45,5 százalék) és a petrolkémiai termékek (-18,4 százalék) exportja.
Az előrejelzések alapján az év hátralévő részében tovább mérséklődhet a szingapúri kőolaj nélkül számolt árukivitel. Mindemellett az idei év egészére nézve a Nodx értéke akár 5 százalék körüli növekedést is elérhet az idei első félévben mért jelentős bővülésnek köszönhetően.
Az egyre romló globális gazdasági kilátások a szingapúri export további csökkenését vetítik előre a jövő évre is. Szingapúr 10 legfontosabb exportpiaca közül októberben csupán négyben tudott növekedni a gazdaság teljesítménye. Ez pedig a kereslet csökkenésével jár együtt. Érdemes azonban kiemelni, hogy amennyiben Kínában enyhítenek a gazdasági nehézségeket okozó zéró COVID politikán, az jelentős plusz keresletet generálhat Kínában, ami akár pozitívba is irányba is fordíthatja a szingapúri export változását.
A legjelentősebben, 32 százalékkal a Kína felé irányuló szingapúri export esett vissza az ősz második hónapjában. Második helyen az Európai Unióba szállított árukivitel áll, 19,5 százalékos csökkenéssel. Mindemellett az ország áruexportja az Egyesült Államok, Tajvan, Japán és Dél-Korea viszonylatában még bővülni is tudott.
Fontos megjegyezni, hogy a kelet-ázsiai városállamban két éve nem csökkent a kőolaj nélkül számított hazai export értéke. A visszaesés az ország nemzetgazdasága szempontjából különös fontossággal bír, mivel a szingapúri a világ egyik legnyitottabb gazdaságának számít. Az elemzők jövőre recesszióval számolnak a távol-keleti országban, aminek a Nodx értékének mérséklődése lehet az első jele.
Szingapúrban elsősorban a feldolgozóipar és a kereskedelemmel kapcsolatos szolgáltatások teljesítményének a csökkenése várható. A járványügyi lezárásokat követően újranyitott szektorok, mint a vendéglátás, a légiközlekedés, az építőipar valamint az élelmiszer- és ital gyártás azonban még jövőre is bővülhet.