Magyarország közreműködésével fejlődhet tovább a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) és az Európai Unió kapcsolata. Hazánk 2024 júliusától tölti be az Európai Uniós soros elnökségi tisztségét, ennek során pedig mindent el fog követni annak érdekében, hogy előmozdítsa a TÁSZ és az EU közötti együttműködést – derült ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyilatkozatából.
A Magyar Távirati Iroda (MTI) tudósítása alapján a tárcavezető Kubanicsbek Ömüralijevvel, a TÁSZ főtitkárával Budapesten folytatott találkozója kapcsán beszélt a TÁSZ, illetve a közép-ázsiai régió és a türk világ egyre növekvő geopolitikai jelentőségéről.
Hazánk megfigyelői pozícióban vesz részt a szervezet működésében, amelynek Magyarország különös jelentőséget tulajdonít – szögezte le Szijjártó Péter, majd rávilágított, hogy az Európai Unió is sokat profitálhat abból, ha intenzívebbé teszi együttműködését a türk államokkal, hiszen ez jelentősen hozzájárulhatna a közösség versenyképességének fejlesztéséhez is.
„Ezért Magyarország az elnökségi időszaka során az Európai Unió és a Türk Államok Szervezete közötti együttműködést intenzívebbé kívánja tenni. Az erről szóló megállapodást és menetrendet itt néhány perce alá is írtuk” – jelentette be a miniszter.
Mint mondta, Magyarország idejében felismerte Közép-Ázsia és a türk világ jelentőségét, aminek csalhatatlan jele, hogy az érintett államokkal 2010 óta több mint duplájára nőtt a kereskedelmi forgalom, amelynek értéke tavaly először meghaladta az ötmilliárd dollárt.
Emellett üdvözölte, hogy 2024. május 17-én pénteken létrejön a Türk Államok Szervezetének befektetési alapja, amelyhez a magyar kormány a korábbi vállalásának megfelelően százmillió dollárral hozzá fog járulni.
„A világ egyik leggyorsabban fejlődő gazdaságú térségéről beszélünk, s Magyarország nagy lehetőséget kap azáltal, hogy belép ebbe a befektetési alapba, hogy részt vegyen a régió fejlődésében, illetve újabb forrásokat vonjon be a magyar gazdaság növekedésének támogatása érdekében” – mondta.
Rámutatott, hogy a TÁSZ európai székhelye Budapesten található, illetve a szervezet itt működteti az Aszálymegelőzési Intézetét, amelynek a szakmai munkáját a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem végzi. Majd közölte, hogy ez lehetőséget nyújt arra, hogy a magyar vízipari és mezőgazdasági technológiákat Közép-Ázsiában hasznosítani lehessen, ugyanis számos ilyen kihívással néznek szembe a régió országai. „A magyar technológiák használata segít majd ezen kihívások kezelésében, és lehetőséget ad a magyar vállalatok számára, hogy ezen rendkívül fejlett technológiájukkal még inkább a nemzetközi piacokra tudjanak kilépni” – fogalmazott a tárcavezető.