Az 1970-es oszakai és a 2005-ös Aichiban megrendezett sikeres expók után Japán harmadszorra nyitja meg kapuit a világ egyik legrangosabb eseménye előtt. A rendezvénynek ez alkalommal egy különleges helyszínt, az Oszaka-öbölben található Yumeshimát választották a szervezők, építészeti koncepciójáért pedig az a Sou Fujimoto felel, aki többek között a formabontó remekművet, a Magyar Zene Házát is tervezte. A világkiállítás harmadik alkalommal történő megrendezése a koronavírus utáni világban újabb esélyt ad Japánnak arra, hogy a globális tudatosság új korszakának élére álljon.
Oszaka 2025. április 13. és 2025. október 13. között ad otthont a rangos eseménynek. A minél átláthatóbb megjelenés érdekében a szervezők az Expo 6 hónapos időtartamát Tematikus Hetekre osztották fel. Várhatóan egy adott témához kapcsolódóan (pl. mezőgazdaság, egészségügy, város- és vidékfejlesztés, vízipar, stb.) az összes, a világ minden tájáról érkező üzleti és állami szereplő jelenléte elsősorban az adott tematikus hétre koncentrálódik majd.
Az Expón tervezetten 160 ország és 25 nemzetközi szervezet, valamint a világ minden tájáról érkező vállalatok, nonprofit szervezetek, civil szervezetek mutatják majd be a jövő társadalmának megteremtését célzó kezdeményezések által a fenntartható fejlődési célok megvalósítását és az azon túli jövőt.
Tokura Masakazu, a Japán Üzleti Szövetség elnöke ekképp fogalmazott a közelgő esemény kapcsán: „Az Oszakai Világkiállítás fő témája: „A jövő társadalmának tervezése az életünkhöz”. Ez egy nemzeti projekt a nemzetközi közösség számára. Mivel a körülöttünk lévő környezet soha nem látott ütemben változik, közösen kell létrehozunk egy olyan fenntartható nemzetközi közösséget, amelyben minden egyes ember a lehető legtöbbet hozhatja ki saját magából és élhet azon módon, amely a leghasznosabb számára.”
Különösen a koronavírus-világjárvány késztetett minket arra, hogy újra gondoljuk életmódunkat és környezetünket. Ma, mikor számtalan veszély leselkedik ránk és paradigmaváltás zajlik a világgazdaságban és a társadalomban, a világkiállítás élet központú témájával tisztelgünk annak értéke és jelentősége előtt…”