Egy okosváros (smart city) digitális technológiákat használ a jobb életminőség elérése érdekében. Többek között a fenntarthatóság, a polgárközpontúság és a tudásmegosztás jellemzi ezeket a helyeket. Melyik országban találkozhatunk okostechnológiákkal?
Az Euronews elemzése Amszterdam példáján keresztül mutatta be, hogyan működhetnek a városi okos megoldások a gyakorlatban. A holland nagyváros esetében a rendkívüli nemzetközi népszerűség okozhat problémákat, amelynek következtében a várost jellemzően rengeteg turista látogatja. A városvezetés a nagymértékű tömeg miatt tömegfigyelési okostechnológia alkalmazása mellett döntött.
Thomas Van Arman, a TAPP, egy amszterdami székhelyű, az intelligens várostervezés iránt elkötelezett cég vezetője a “Public Eye” nevű projekt technológiájának kifejlesztésére kapott megbízást.
„Az elmúlt években több projektben is részt vettem, legyen szó hulladékkezelésről vagy az energetikáról, most pedig a zsúfoltsággal kell megbirkóznunk. Amszterdam egyre népszerűbb és ezáltal egyre zsúfoltabb”
– fejtette ki a szakember.
A kamerák és egy mesterséges intelligencia algoritmus rögzíti a tömegek méretét, sűrűségét és irányát. A titkosított adatok ezután hőtérképként jelennek meg. Két helyszínen – a Johan Cruyff Arénában és a városközpont közelében található Marineterrein nevű népszerű szabadtéri fürdőhelyen – működik a technológia.
Egy okostelefonos alkalmazást is kifejlesztettek, amely tájékoztatja a látogatókat arról, hogy mennyire forgalmasak az adott területek. A városvezetés szerint az ilyen okos megoldások egyszerre védik az emberek magánéletét és biztonságát.
Ez a rendszer csak egy a holland városban alkalmazott számos okos megoldás közül. Ez az oka továbbá annak, hogy Amszterdam mentorváros lett az EU intelligens városok kihívásában.
A 100 Intelligens város kihívás az Európai Bizottság kezdeményezése. 136 várost támogatnak, a cél, hogy felgyorsítsák Európa zöld és digitális átalakulását.
Amszterdam történelmi város, de nyitott az új technológiákra. Kísérleteznek például hajókkal, drónokkal is, mivel a zsúfoltság kezelése a kikötőikben és csatornáikon is fontos.
2050-re a világ népességének kétharmada várhatóan városokban fog élni, ezért a fejlesztők arra számítanak, hogy az okos megoldások iránti kereslet jelentősen nőni fog.