Az OECD közzétette az idei és a jövő évre vonatkozó gazdasági kilátásokról szóló jelentését. A párizsi székhelyű nemzetközi gazdasági szervezet szerint 2024-ben és 2025-ben is stabil globális növekedés várható.
Az OECD szerint a globális kilátások javulni kezdtek, bár a növekedés valószínűleg továbbra is „szerény” marad, tehát egyelőre nem tér vissza a polikrízis előtti időszakban jellemző magas növekedési ütem.
Az OECD jelentésében kiemelte többek között, hogy a gazdasági események kifutása és azok üteme továbbra is eltérő az egyes országoknál. A gyengébb eredményeket ugyanakkor ellensúlyozza például az Egyesült Államok és számos feltörekvő gazdaság erős növekedése.
Szerkesztői kommentár: Az Egyesült Államok gazdaságának az intenzív növekedése a jelenlegi magas amerikai kamatkörnyezetben magát az amerikai központi bankot (FED) is meglepte, nem beszélve a gazdasági elemzőkről és a tőzsdei befektetőkről. A jelenségre többféle magyarázat is született, ezek részben a termelékenység növekedésében, míg másik részben a megnövekedett munkaerő potenciálban látják a meglepő gazdasági bővülés nyitját. Érdekesség, hogy eközben az amerikai munkaerőpiaci adatok egyre kedvezőtlenebb helyzetet mutatnak, ami szintén azt az elméletet támasztja alá, hogy az USA pozitív nemzetközi népességmozgási mérlege miatt megnőtt az országban elérhető munkaerő mennyisége. Bárhogy is, az USA-ban továbbra is viszonylag magas az infláció, és fennáll a fogyasztói árindex újabb emelkedésének a kockázata. A jelenlegi már-már túl erős amerikai gazdaság pedig egy jelentősebb inflációval kiegészülve komoly, hosszabb távú gazdasági krízist okozhat. Nem véletlenül az amerikai jegybank továbbra sem kezdte meg a monetáris politikájának lazítását, amelyet az infláció érdemi csökkenéshez, illetve egyéb makrogazdasági adatok megfelelő alakulásához kötnek, ezért is beszélünk a FED kapcsán adatvezérelt monetáris politikáról jelenleg. A magas amerikai kamatkörnyezet viszont az egész globális gazdaságra kihat. A nagy valuták jegybankjai ugyanis érdemben nem mehetnek az amerikai irányadó kamatszint alá, mert abban az esetben a valutájuk elgyengül a dollárral szemben, a kisebb valutákat kibocsátó jegybankoknak pedig muszáj az amerikainál magasabb kamatszintet fenntartaniuk, mert amennyiben elsorvasztják a kockázati prémiumot az amerikai irányadó kamat és a saját országukban meghatározott irányadó kamat között, akkor szintén a nemzeti valutájuk jelentős gyengülésével kell számolniuk. Mindez azonban globálisan magasabb kamatkörnyezetet eredményez, ami hűti a gazdasági növekedést, így végső soron világszerte az érdeklődés középpontjában áll az amerikai gazdaság teljesítménye, az amerikai infláció és a FED kamatpolitikája.
Az euróövezet a becslések szerint 2024-ben 0,7 százalékos, 2025-ben pedig 1,5 százalékos növekedést ér el, míg Franciaországban idén szintén 0,7 százalékos növekedés várható, de 2025-ben 1,3 százalékos növekedéssel lemaradhat az euróövezet mögött.
Hasonlóképpen Olaszországban is 0,7 százalékos növekedés várható idén, amely 2025-ben 1,2 százalékra ugrik.
Az Egyesült Királyság növekedése a becslések szerint csekély mértékű lesz: 2024-ben mindössze 0,4 százalékos lesz a növekedés, amely 2025-re 1 százalékra emelkedik.
Németország várhatóan idén sem fog tudni jobban teljesíteni, és egy szerény, 0,2 százalékos növekedést fog csak felmutatni. Jövőre azonban pozitívabbra fordulhatnak a dolgok az ország számára: az OECD már 1,1 százalékos növekedést vár 2025-re.
Kiemelendő ugyanakkor egyrészt India gazdasági teljesítménye, amely esetében 2024-ben és 2025-ben is stabil, 6,6 százalékos növekedést várnak, másrészt Indonéziáé is, amely 2024-ben 5,1 százalékos növekedést könyvelhet el, amely 2025-ben 5,2 százalékra emelkedhet.
Kína, a világ második legnagyobb gazdasága a bizonytalan gazdasági helyzet, a magas megélhetési költségek és a járvány utáni kereslet csökkenésének elhúzódó hatásaival küzd. Mindezek fényében az idén várhatóan 4,9 százalékos, jövőre azonban csak 4,5 százalékos növekedés várható az országban.
Mathias Cormann, az OECD főtitkára szerint összességében a világgazdaság ellenállónak bizonyult, 2024-re és 2025-re pedig stabil globális növekedésre számítanak a nemzetközi gazdasági szervezet elemzői.