Egy felmérés során rangsorolták, hogy melyek a legideálisabb európai országok a nők számára a karrierépítés szempontjából. Az eredmények alapján az észak-európai országok kiemelkednek a karrierjüket fejleszteni kívánó hölgyek számára.
A skandináv országok, különösen Izland, vezető szerepet játszanak a nők karrierépítésének elősegítésében – foglalta össze egy friss kutatás eredményeit az Euronews.
A Claims.co.uk tanulmánya egy index segítségével rangsorolta, hogy melyik ország a legprogresszívebb a nők foglalkoztatása szempontjából, olyan tényezőket mérlegelve, mint a nők jövedelme, a nők aránya a parlamentben és a karrierépítési lehetőségek.
A kutatás során Izland figyelemreméltó pontszámmal (100-ból 86,49) az élen foglal helyet. A második helyen Finnország áll (81,72), amelyet szorosan követ Norvégia (68,97).
Negyedik helyen Svédország áll, Albánia az ötödiken. A legmagasabb pontszámot elért 10 ország listáját Svájc, Litvánia, Írország, Dánia és Belgium zárja. A jelentősebb európai gazdaságok a középmezőnyben helyezkednek el: Németország és az Egyesült Királyság nem sokkal 50 fölötti pontszámot kapott, Franciaország pedig éppen csak, de 50 pont alatt van.
Mi a skandináv országok sikerének titka?
Izland többek között annak köszönheti a magas pontszámot, hogy az országban élő 190 000 nő átlagosan 40 500 eurót keres évente – kétszer annyit, mint például Görögországban (a görög átlagfizetés a teljes lakosságra vetítve is alacsonyabb, mint Izlandon). Figyelemreméltó adat az is, hogy Izlandon a nők aránya a parlamentben 47,6 százalék, mi több az elmúlt 50 évből több mint 25-ben női miniszterelnöke volt az országnak. Kiemelendő Vigdís Finnbogadóttir, Izland negyedik elnöke is, aki egyben az első közvetlenül választott női államfő a világon. Mindezek mellett az ország a második helyen áll a béregyenlőség, a nők vezetői pozíciókba való előrelépése terén pedig a harmadik legjobb helyen áll Európában.
Ami Finnországot illeti, a női képviselők aránya a parlamentben itt is magas, több mint 45 százalék. Az elmúlt öt évtizedben összesen 16 évben volt női vezetője az országnak, a nők éves átlagjövedelme pedig 36 500 euró körül alakul.
Norvégiában a nők átlagfizetése magasabb, mint Izland és Finnország esetében: évi 49 500 euró (mint ahogy a norvég átlagfizetés is kiugróan magas). Az ország a nők vezetői pozícióba való előrelépése tekintetében is magas pontszámot ért el (5,69 a 7-ből). Norvégiában a nők aránya a parlamentben hasonlóan alakul, mint Finnországban, és az elmúlt 50 évben összesen 18 éven át volt női vezetője a skandináv országnak. A nők közel háromnegyede aktív a munkaerőpiacon, mert többek között megfizethető gyermekgondozási lehetőséget biztosítanak számukra.
„A skandináv országok élen járnak a nők karrierjének előmozdításában”
– kommentálta az eredményeket a Claims.co.uk szóvivője.
„A Skandináviából érkező lendület remélhetőleg globális változást fog inspirálni a befogadó, sokszínű munkahelyek kialakításával kapcsolatban. A tanulmány is kiemeli, hogy közös erőfeszítésekre van szükség annak érdekében, hogy a nők világszerte egyenlő esélyeket élvezzenek a munkahelyeken.”