Kihívásokkal teli év volt 2022, azonban a nehézségek egyúttal új lehetőségek előtt is megnyitották a kaput. A lakosság magas minőségű hazai élelmiszerekkel való ellátását még a történelmi léptékű aszály, a sertéspestis és a volatilis energiapiac ellenére is biztosítani tudta a magyar agrárium, amely ismét bizonyította: nemzetstratégia jelentőségű ágazatként kell kezelni. Az agrár- és élelmiszeriparnak új lendületet adhat a Közös Agrárpolitika (KAP) következő hétéves ciklusa, amely korábban nem látott forrásbőséget hozhat a szektor számára. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a jövőben is számos eszközzel segíti, hogy a támogatások utat találjanak a gazdálkodókhoz – olvasható a Trade magazin által Győrffy Balázzsal, a NAK elnökével készített interjúban.
A Trade magazin online hasábjain megjelenő cikkből többek közt megtudhatjuk, hogy látja Győrffy Balázs a tavalyi mezőgazdasági évet.
Ahogy a NAK elnöke fogalmazott:
„A gazdák, a feldolgozók és a kereskedők a nehézségek ellenére képesek voltak biztosítani a lakosság jó minőségű, alapvetően itthon előállított élelemmel ellátását. Köszönet illeti a termelők, élelmiszeriparban tevékenykedők fáradhatatlan munkáját, ami lehetővé tette, hogy az ország élelmiszer-ellátása 2022-ben is biztosított lehetett, csakúgy, mint korábban, a koronavírus idején. Úgy hiszem, többszörösen is tudatosult mindenkiben, hogy az agrárium kiemelt nemzetstratégiai jelentőségű ágazat, és a jövőben is az kell legyen.”
A hírportál a Közös Agrárpolitika (KAP) következő 7 éves ciklusáról is megkérdezte az elnököt. Az interjúból kiderül, az új KAP-ciklus szabályainak és pályázatainak ismertetése ebben az évben is kiemelt feladata a kamarának. A NAK szakértői által készített szakmai háttéranyagok, és a kamara honlapján közzétett cikkek, kiadványok, videós tartalmak pedig a jövőben is segítik a folyamatos, hiteles és naprakész információáramlást.
Győrffy Balázs az élelmiszeripar jövőjéről is szót ejtett.
Mint mondta, a cél a „fogyasztói igényeket kielégítő – végtermékspecifikus integrált mezőgazdasági termelés keretében előállított alapanyagokra épülő – optimális üzemméretben szakosodott termeléssel feldolgozott élelmiszerek gyártása és kereskedelme.”
Az interjúban a fentieken túl szóba kerültek az ágazat szabályozását érintő kérdések, kiderült hogyan segíti a NAK a fiatalítást és a munkaerőpiaci utánpótlást a szektorban, illetve azt is megtudhatjuk, milyen szakmai programokat, eseményeket szervez a kamara a 2023-as évben.