Kína teljes, külföldi piacokról származó bor- és szeszesital fogyasztásának mintegy 9 százalékát a Franciaországban található bordeaux-i borvidék termékeiből szerzik be a fogyasztók. Ez a jelentős, 9 százalékos piaci részesedés azonban csökkenhet, miután Kína március 29-én feloldotta az ausztrál borokra kivetett importvámokat – számolt be a reuters.com.
Az ausztrál borok kínai értékesítését 2021 márciusától importvámok nehezítették, mintegy reakcióként arra, hogy az ausztrál kormány a Covid-19 járvány eredetének komolyabb kivizsgálását szorgalmazta. A világjárvány csillapodásával a két ország közti viszony is jelentősen javult, és így újra elhárultak az akadályok az ausztrál borok Kínában történő értékesítése elől, ami azért is kiemelten fontos, mivel Kína az ausztrál borexport elsőszámú felvevőpiaca – olvasható a CNBC.com oldalán.
Az ausztrál bortermelőket március 28-án érte a jó hír, amikor a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy másnaptól eltörlik az ausztrál borokat sújtó dömping és szubvencióellenes vámokat, ezzel újra utat nyitva a kontinens borainak a kínai vásárlók kosarához.
Mindeközben fontos figyelemmel kísérni a döntés lehetséges hatásait az európai kontinens kivitelére is, ugyanis nemcsak az ausztrál, hanem a francia borok számára is a legnagyobb volumenű exportpiac Kína.
A döntés kapcsán aggályainak adott hangot a Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux (Bordeaux-i Borászati Kereskedelmi Tanács) szóvivője, Sara Briot-Lesage:
„Az ilyen döntések szinte azonnali hatással vannak az exportunkra.”
A szóvivő szorgalmazza a szabadkereskedelmi megállapodások létrejöttét, az árucsere további fellendítése érdekében. Példájában a Franciaország és Japán között 2019-ben megkötött szabadkereskedelmi egyezményt említi, mely egyértelmű, gyors növekedést eredményezett a két ország közti kereskedelemben. Cikkünk megszületéséig azonban nem következett be ilyen jellegű megállapodás Kína és Franciaország között, így jelenleg palackonként 7,7 eurós hátránnyal indulnak a bordeaux-i borok az ausztrál társaikkal szemben a kínai fogyasztók kegyeiért folytatott küzdelemben.