Jelentős az érdeklődés a török vállalatok részéről Azerbajdzsán megújuló energia projektjei iránt.
Reşad Mammadov, Azerbajdzsán ankarai nagykövete szerint a törökországi vállalatok fokozott érdeklődést mutatnak az ország megújuló energiával kapcsolatos projektjei iránt – írja az aa.com.
Mammadov nemrégiben értékelte az Azerbajdzsán és Törökország közötti együttműködést. A nagykövet kiemelte, hogy a török Tekfen Construction építőipari vállalat 2018-ban megállapodást írt alá az azerbajdzsáni energiaügyi minisztériummal az alternatív és megújuló energiaforrások területén való együttműködésről, de további cégek is fontolgatják a kooperációt.
„A török Achar Energy, Eksim Holding, Best Brands Energy Group, Renevo Energy, Solar APEX és Zorlu Enerji vállalatok mind érdeklődést mutatnak az azeri megújuló energia projektek iránt.” – fogalmazott a nagykövet.
Az export.hu szerkesztői kommentárja:
A megújuló energiával kapcsolatos befektetések iránt az európai országokban, köztük Magyarországon is jelentős érdeklődés mutatkozik. Sokat mondó a hazai megújuló energiatermelés fejlődéséről, hogy az EY nemzetközi könyvvizsgáló vállalat 2021-ben Magyarországot a 40 legvonzóbb ország közé sorolta a megújuló energia befektetések szempontjából.
A tavalyi évben az energiapiac volatilitása tovább emelte a megújuló/zöld energiaforrások iránti érdeklődést. Így egyre több az ilyen típusba sorolható beruházás.
Hazánk esetében ez jelentős részben naperőművi projekteket jelent, de számottevő a részesedése a szilárd biomasszának is az energiamixünkből, illetve kisebb részaránnyal szél, víz és biogáz alapú energiát is állítanak elő hazánkban.
Magyarország egyébként 2020-ban nem csupán elérte, de meg is haladta 9 tized százalékponttal az uniós irányelvben előírt 13 százalékos zöld részarányt az energiatermelésében – derül ki a Világgazdaság elemzéséből.
A jövőt illetően belföldön a geotermikus energia adta lehetőségeket kiaknázó beruházások is előtérbe kerülhetnek.
A zöld energia beruházások mindemellett gyakran egy-egy terület földrajzi adottságaitól is jelentős mértékben függenek, így nemzetközi viszonylatban gyakran eltérnek a fejlesztési irányok a hazaitól. A hegyvidéki, bővizű vízfolyásokkal rendelkező országokban például előtérbe kerülnek a vízerőművek, míg a tengerparti területeken ár-apály erőművek is épülhetnek, illetve gyakoribbak a szélturbinák.
Érdemes kiemelni, hogy a zöldberuházások nem merülnek ki a megújuló energiatermelésben. A fenntarthatóságot célzó projektek mára kimondottan kedvelt befektetési célpontnak számítanak. Ezt jól mutatja, hogy egyes pénzintézetek már zöld befektetési csomagokat is kínálnak, sőt egyre több jegybank is támogatja a zöld befektetéseket. Utóbbi terén a Magyar Nemzeti Bank nemzetközi viszonylatban is élen jár. A Világgazdaság cikke alapján a Magyar Nemzeti Bank 2019-ben kezdte meg dedikált zöldkötvény-portfóliójának kiépítését, ezzel az első jegybankok egyike volt, amely tartalékkezelésében is megjelenítette a környezeti fenntarthatósági szempontokat.