Az iparági előrejelzések szerint 2030-ra a mesterséges intelligencia (MI) várhatóan több mint 11 ezer milliárd euróval járul hozzá a világgazdasághoz. A várakozások szerint az MI és a robotika 2025-ig együttesen mintegy 60 millió új munkahelyet teremt világszerte, amely aláhúzza a digitalizáció döntő jelentőségét a gazdasági növekedés előmozdításában.
A mesterséges intelligencia (MI) átformálja a globális gazdasági környezetet és számos ágazatban ösztönzi az innovációt. Európa ugyanakkor több kihívással is szembenéz az MI bevezetése terén, többek között a szabályozással és a képzett szakemberek hiányával kapcsolatban.
A felzárkózás érdekében az Európai Unió összehangolt erőfeszítéseket tesz a mesterséges intelligencia integrálása és fejlesztése érdekében, különös hangsúlyt fektetve a digitális infrastruktúra és a szükséges képességek erősítésére.
Európának ideje felzárkóznia
Európának számos olyan kihívással kell szembenéznie, amelyek akadályozzák az MI szélesebb körű elterjedését, ideértve a szabályozási akadályokat, a bizalmi kérdéseket, a digitális készségek hiányát és a vállalati digitalizáció alacsony szintjét.
Velina Lilyanova, az Európai Parlament Kutatószolgálata (EPRS) kutatója felhívta rá a figyelmet, hogy
Európa lassan alkalmazza a mesterséges intelligenciát olyan kritikus ágazatokban, mint például az egészségügy és a közigazgatás.
Az Európai Bizottság 2030-ra ambiciózus célokat tűzött ki: azt szeretné elérni, hogy az uniós kis- és középvállalkozások (kkv-k) 90 százaléka legalább az alapvető digitális intenzitás szintjét elérje, és hogy az uniós vállalatok 75 százaléka olyan technológiákat alkalmazzon, mint például a felhőalapú számítástechnika és a mesterséges intelligencia.
Ki ruház be a legtöbbet?
Az Euronews elemzése három országot emel ki az MI-fejlesztések tekintetében, két dél-európai országgal az élen.
Spanyolország jelentős forrásokat különít el a mesterséges intelligencia fejlesztésének megerősítésére, azzal a céllal, hogy az ország vezető szerepet töltsön be a technológia innovációjában. Spanyol nyelvű mesterséges intelligencia-eszközök és -alkalmazások fejlesztésére összpontosítanak a magánszektor termelékenységének és a közigazgatás hatékonyságának növelése érdekében.
Olaszország mesterséges intelligenciára vonatkozó stratégiai programja arra törekszik, hogy az országot az MI-kutatás és innováció globális központjává tegye a készségek fejlesztése és a megfelelő szakemberek bevonása révén.
Dánia az erős K+F ökoszisztémáját és a kkv-k körében tapasztalható magas digitális intenzitást használja ki digitális stratégiájának erősítésére, valamint a mesterséges intelligenciát a közigazgatás fejlesztésére is alkalmazza.
A mesterséges intelligencia kínálta új lehetőségekkel és a digitalizációval az Export.hu szerkesztősége is rendszeresen foglalkozik. A témában még több hasznos információt olvashat korábbi írásainkban:
- „Nem az MI veszi el a munkánkat, hanem az a kolléga, aki ért az MI-hez”
- „A mesterséges intelligencia a pénzügyi szektort is teljesen felforgatja”
- Ideje felzárkózni – Európa most kezdi csak igazán felfogni, mennyire le van maradva a mesterséges intelligencia területén”
- „Mesterséges intelligencia, pénzügy és bankszektor – egyedülálló eFinance & Fintech fesztivál Budapesten”