Törökország jelentős gazdasági potenciállal rendelkezik, fiatal a lakossága, diverzifikált az exportja és képes jelentős növekedést produkálni. Ugyanakkor évek óta valutaválságokkal, recessziókkal kell szembenéznie. Regionális hatalom lesz, vagy elsodorják a török gazdaságot a válságok? Tárik Meszárral, az Neumann János Egyetem Eurázsia Központ és az MCC kutatójával beszélgettünk.
A hírekben olvashatunk egészen ellentmondó információkat a török gazdaságról: egyesek török csodát emlegetnek, mások kudarcként értékelik a kis-ázsiai ország gazdaságpolitikáját. Melyik nézőpont áll közelebb az igazsághoz?
Törökország hiába rendelkezik jelentős gazdasági potenciállal és javult a nemzetközi megítélése, gazdasági helyzete jelenleg korántsem tekinthető biztatónak. A török gazdaság az elmúlt két évtizedben több hullámvölgyön ment keresztül. A török nemzeti kormányt 2001 óta vezető Igazságosság és Fejlődés Pártja első évtizedét többnyire a gazdaság stabilizálása jellemezte, a szegénység és a munkanélküliség csökkenésével, valamint a külföldi befektetések növekedésével párhuzamosan. A török gazdaságnak 2013 óta azonban számos kihívással kellett szembenéznie, többek közt valutaválságokkal, visszatérő recessziós időszakokkal és a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségekkel. Ezek az események gyengítették a törökök vásárlóerejét, és visszavetették a prosperitást. Ne felejtsük el azonban, hogy Törökországnak még mindig vannak potenciális erősségei.
Mik ezek az erősségek? Mi adja a török gazdaság erejét? Régen inkább a könnyűipari termékeikről voltak híresek, most rendre a török járműipar, védelmiipar és a technológiai szektor gyors fejlődéséről hallani. Hogyan jött létre ez a minőségi változás a termelés szerkezetében?
A török gazdaság olyan pozitívumokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik exportjának folyamatos növekedését. Ilyen például stratégiai helyzete, diverzifikált gyártási struktúrája, fiatal és képzett munkaereje, valamint jelentős kapacitása a megújuló energiaforrások terén. Törökország emellett fejlesztette hadiiparát, és regionális hatalommá vált a védelmi képességek terén, olyan fejlett eszközöket gyártva, mint a Bayraktar-drónok vagy a Gidrán harcjárművek. A török gazdaságot mindenképpen segítheti a kiemelkedő exportteljesítmény, az ország kiváló földrajzi elhelyezkedése, ami energiaközponttá is teszi, valamint az olyan innovatív fejlesztései, mint az elektromos autók, mely szektorban Törökország olyan innovációkat végez, hogy a világ top 5 gyártója egyikének léphessenek elő az elkövetkező tíz évben. Azonban néhány gyenge ponttal és kihívással is szembesülnek, mint például az energiaimporttól való függés, a magas infláció és a növekvő külső adósság.
Amiről szintén sokat olvashattunk Törökország kapcsán, az ön által is említett rekord magas infláció. Mi áll a pénzromlás hátterében, és milyen hatásai lehetnek a későbbiekben az ország gazdasági kilátásaira?
Az infláció komoly probléma a török gazdaság számára. Negatív fejlemény, hogy a 2021 vége óta tartó kamatcsökkentési ciklus valutaválsághoz vezetett, ami 2022 októberében 24 éves csúcsra, 85,5%-ra emelte az inflációt. Ez utóbbi adat egyébként nagyrészt a bázishatások miatt 2022 decemberében 64,3%-ra mérséklődött. Továbbá a török jegybank 2022-ben 5 százalékponttal csökkentette az alapkamatot, ami a magas infláció ellenére 9%-ra csökkent. Erdogan úgy véli, hogy az alacsonyabb kamatlábak ösztönzik a növekedést és a beruházásokat, de a legtöbb közgazdász ezzel nem ért egyet, és azzal érvel, hogy magasabb kamatra van szükség az infláció megfékezéséhez és a valuta stabilizálásához. Tudvalevő, hogy a központi bankok világszerte kamatot emelnek a megugró infláció elleni küzdelem jegyében, de ez Törökországban nem történt meg. Elemzők szerint a jelenlegi kormány valószínűleg folytatja unortodox politikáját, és a központi bank továbbra is alacsonyan tartja majd a kamatokat, még akkor is, ha az infláció továbbra is magas szinten lesz. Azonban meg kell jegyeznünk, hogy a legfrissebb hírek szerint az inflációs becslések egyre pozitívabbak, ami miatt úgy tűnik, hogy Törökország előbb vagy utóbb képes lesz kilábalni ebből a krízisből.
Milyenek a kilátások a török gazdaság előtt?
Törökország a világ 19. legnagyobb gazdasága, nagyjából 906 milliárd dolláros GDP-jével. A török gazdaság 5,6 százalékkal nőtt 2022-ben, azonban ez az ütem egyértelműen veszít a lendületéből. Ne felejtsük el, hogy pusztító földrengések rázták meg az országot 2023. február 6-án, ami nemcsak emberáldozatokat követelt, hanem a gazdaságban is súlyos károkat okozott. A közvetlen veszteségeket 34,2 milliárd dollárra becsülik, de az újjáépítés során ez a szám megduplázódhat, és egyértelmű, hogy a természeti katasztrófa tovább nehezítette az egyre törékenyebb makro-pénzügyi helyzetet. Azonban a választások előtti kiadások és az újjáépítési erőfeszítések várhatóan támogatják majd a növekedést, ami az elemzők szerint 2023-ban 3,2 százalékos, 2024-ben pedig 4,3 százalékos .