Szaúd-Arábia több mint 70 év után először nyit szeszesital-üzletet. A bolt a fővárosban, Rijád diplomáciai negyedében található – olvasható az rt.com oldalán.
Az üzletben kizárólag nem muszlim diplomatákat szolgálnak ki, akiknek előzetesen regisztrálniuk kell egy mobiltelefonos alkalmazáson keresztül, majd egy engedélyezési kódot kell kapniuk a külügyminisztériumtól a vásárlás megkezdéséhez.
Az italbolt megnyitása a „Vision 2030” néven ismert szélesebb stratégiai program keretében hozott legújabb intézkedések közé tartozik, amelyek célja Szaúd-Arábia gazdaságának diverzifikálása, a világban elfoglalt pozíciójának növelése és bizonyos fokú társadalmi liberalizáció bevezetése.
A helyi lakosokat ugyanakkor nem szolgálják ki az üzletben, mivel Szaúd-Arábiában a helyi kulturális sajátosságokból fakadóan 1951 óta van érvényben az alkoholtilalom, melyet a külföldi diplomatáknak szóló gesztus ellenére továbbra sem vonnak vissza.
A Közel-Keleten nem Szaúd-Arábia az egyetlen ország, ahol alkoholtilalom van érvényben. Olyan muzulmán országokban is jelen van a korlátozás, mint Kuvait, Irán, az Egyesült Arab Emírségek, Pakisztán, Omán, Katar és számos más muszlim többségű lakossággal bíró ország. Legtöbbjük, mégis lehetővé teszi a nem muszlim beutazók számára, hogy alkoholt vásároljanak és fogyaszthassanak országaikban. Ahogyan arról egy korábbi cikkünkben is beszámoltunk, jelenleg nem jelent problémát nagy tételben exportálni a magyar borászoknak, viszont ehhez képest kevés a külpiacra vitt palackozott borok aránya. Erre kínálhat egy izgalmas megoldást a szeszesitalbolt megnyitása Szaúd-Arábiában, mivel ezáltal a magyar borászok számára, még ha kis felvevőképességgel is, de egy új desztináció nyílik meg minőségi, exkluzív termékeik exportálására.