Biztató országjelentést tett közzé hazánkról a nagymúltú McKinsey nemzetközi tanácsadó cég ’’Rise of Digital Challengers Perspective on Hungary’’ című kiadványában.
Várakozásaik alapján Magyarország gazdaságfejlődésében meghatározó szerep juthat a digitalizációnak, a digitális, technológia vezérelt gazdaság térnyerésének.
Mint írják, hazánk – bár nem tartozik az európai digitális éllovasok közé, és alacsonyabb a digitalizáció mértéke, mint több nyugat-európai országban – valójában nálunk már most is érzékelhető a digitális gazdaság dinamikus fejlődése. Mi több hazánkban a digitális gazdaság mérete nagyobb, mint a közép-európai átlag.
Épp ezért a McKinsey országjelentése Magyarországot a ’’10 Digitális Kihívó’’ közé sorolja.
A tanulmány kiemeli, hogy az elmúlt években dinamikusan fejlődött a szektor az országban. A 2012 és 2016 közötti időszakban évente mintegy 4,1 százalékkal bővült a digitális gazdaság mérete, így 2016-ra már elérte a teljes magyar GDP 6,9 százalékát.
A tanácsadó cég szerint beavatkozás nélkül, az ágazat organikus fejlődési üteme alapján 2025-re nagyságrendileg 3 milliárd euróval bővülhet, és a GDP 7,5 százalékát teheti majd ki. A szektor célzott támogatásával, az országban rejlő lehetőségek kiaknázása által azonban ez a fejlődési ütem jelentősen felgyorsítható. Így potenciálisan akár 9 milliárd euróval, azaz körülbelül 3000 milliárd forinttal is növekedhet a digitális gazdaság az évtized közepéig, valamint méretében elérheti a GDP 11 százalékát is.
Mindez pedig rendkívül fontos lehet Magyarország versenyképessége szempontjából. Az elmúlt évek sikeres gazdaságfejlesztésének köszönhetően hazánkban jelentősen nőtt az átlagos bérszínvonal és történelmi léptékben csökkent a munkanélküliség. Ez a folyamat oda vezetett, hogy az olcsó munkaerő egyre kevésbé tekinthető a konkurens országokkal szembeni előnynek.
A sikeres, gyors digitalizáció azonban pótolhatja ezt az előnyt, hiszen érezhető termelékenységjavulást eredményezne, ami végső soron növelné a magyar gazdaság versenyképességét és hozzájárulna a dinamikus GDP növekedés fenntartásához.
A McKinsey országjelentése szerint ehhez az alapok adottak.
Fejlett a digitális infrastruktúra, régiós átlag feletti a szélessávú internet és a 4G lefedettség, a magyar állampolgárok – a szomszédos országokhoz képest – nagyobb arányban férnek hozzá az online közszolgáltatásokhoz, és arányaiban több a képzett informatikus a magyar munkaerőpiacon, mint Közép-Európa más államaiban.
Ahol lemaradásban vagyunk más régiós országokhoz képest, az egyrészt a közüzemi szolgáltatások és a feldolgozóipar digitalizációs indexe, másrészt a természettudományok, technológia, mérnöki tudományok és matematika területeken végzettséget szerzők aránya.
Összességében tehát a digitalizáció terén Magyarország kilátásai kedvezőek. Ahhoz, hogy a potenciális lehetőségeket kiaknázzuk, kiemelten fontos, hogy a vállalkozások minél előbb elinduljanak a digitalizáció útján, folytatni kell a közszolgáltatások digitalizációját, valamint biztosítani kell a lakosság szükséges edukációját.
Végül az országjelentés felhívja a figyelmet: a digitális kitörést most kell megkezdeni, mivel ez nem a holnap, hanem a ma kihívása. Mindez összecseng Hortobágyi Ágoston, digitális stratégának – az Export.hu podcast műsorában, az ExportCast egyik beszélgetésében elhangzott – szavaival. Hortobágyi Ágoston és Német Attila, az ExportCast házigazdájának beszélgetése itt hallgatható meg.