Már nem Kína szállítja a legtöbb terméket az Egyesült Államokba. A kínai gazdaság így már kevésbé függ az amerikaiaktól.
Kína 17 év után már nem az USA legnagyobb beszállítója – írja a kyodonews.net. A világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültségek nagy hatással vannak az ellátási láncokra, és meg is változtatják azt.
Kína 2006 óta először tavaly esett ki az Egyesült Államokba irányuló top exportőrök rangsorából. Az amerikai kereskedelmi minisztérium friss kereskedelmi adatai szerint már Mexikó a legnagyobb áruexportőre az Egyesült Államoknak.
Mexikó tavaly 475,6 milliárd dollár értékben szállított árukat az Egyesült Államokba, amely 5 százalékos növekedést jelent 2022-höz képest. Kína eközben tavaly 427,2 milliárd dollár értékben exportált az Egyesült Államokba, amely 20 százalékos visszaesés 2022-hez képest.
Szerkesztői kommentár:
Mindez egyébként az egyre inkább erősödő nearshoring folyamatoknak is köszönhető. Az amerikai vállalatok ugyanis egyre szívesebben fektetnek ki a közeli Mexikóba, felhagyva azzal a gyakorlattal, hogy a termékek gyártását Kelet-Ázsiába helyezik ki. Ezáltal lerövidítik az ellátási láncokat, így növelve az ellátásbiztonságot.
Ezzel párhuzamosan ráadásul Kína egyre inkább kilép a korábbi „összeszerelő üzem” szerepkörből, hiszen az ország fejlődésének köszönhetően a távol-keleti óriás már egyre kevésbé jelenik meg a piacon az olcsó tömeggyártott termékeivel. Ehelyett saját kínai brandek kezdtek el felépülni, és a kínai exportból egyre nagyobb a részesedése a kínai cégek saját, kínai fejlesztésű, gyakran csúcstechnológiát képviselő termékeinek, mi több már egyre gyakrabban maguk a kínai cégek szervezik ki a gyártást más országokba.