Egyre szorosabbak a magyar-üzbég gazdasági kapcsolatok. A bankszektor, az agrárium és az egészségipar területén is egyre jelentősebb a hazai cégek jelenléte a közép-ázsiai országban. Nemsokára közvetlen repülőjárat is indul Budapestről Taskentbe.
Magyarország külkereskedelmének több mint háromnegyedét az Európai Unió tagállamaival bonyolítja. Mindazonáltal rendkívül fontos az új partnerek felé való nyitás. Ennek egyik iránya lehet a közép-ázsiai térség és annak legnépesebb állama Üzbegisztán, ahol potenciális új piacra találhatnak a magyar termékek.
Az elmúlt években az üzbég-magyar kapcsolatok számos sikertörténettel gazdagodtak. Ezek közül érdemes felidézni az agrárium területén zajló közös projektek zászlóshajóját, a 2021-ben Taskentben nyílt Üzbég-Magyar Burgonyakutató Központot és a hozzá kapcsolódó felsőoktatási együttműködést a MATE Agrár- és Élettudományi Egyetem, illetve a Taskenti Állami Agráregyetem között. A közös burgonyanemesítési program során üzbég és magyar nemesítési vonalakat kereszteznek hagyományos és modern genetikai módszerekkel egyaránt.
A két ország gazdasági kapcsolatainak a kiterjedtségét és sokrétűségét jól példázza, hogy 2022-ben az üzbég ATM-ek 60 százalékát Magyarországon gyártották.
A hazai cégek üzbegisztáni piacra jutásának az elősegítése érdekében a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség 2023. március 27-én Magyar-Üzbég Üzleti Fórumot szervezett Budapesten.
Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere diplomáciatörténeti alkalomként üdvözölte az eseményt, hiszen korábban sosem járt Magyarországon üzbég külügyminiszter.
Mint mondta, most a közép-ázsiai ország diplomáciai képviselete is megnyitotta kapuit Budapesten, Taskentben pedig már 2016 óta működik magyar nagykövetség – olvasható a HEPA weboldalán.
„Nagy nap a mai a kétoldali gazdasági és vállalatfejlesztési kapcsolatok tekintetében. A 4000 km távolság dacára országaink között jelentős stratégiai partnerség épült ki. A magyar gazdaság egy külgazdaság-orientált gazdaság, ezért Magyarország kormánya minden eszközével segíti a hazai vállalkozókat külpiaci érvényesülésükben” – fogalmazott a tárcavezető.
A külügyminiszter külön beszélt a már elért üzbegisztáni sikerekről. Ilyen például az OTP Bank kinti tevékenysége, amely során felvásárolta Üzbegisztán ötödik legnagyobb bankját, az Ipoteka Bankot. Azóta a magyar bank ottani ügyfeleinek száma 1,6 millióra duzzadt, ami a globális ügyfelek tíz százalékát jelenti. Továbbá említést tett arról, hogy hamarosan speciális ipari zónát hoznak létre a magyar cégek számára Taskent mellett, ahol a hazai cégek különleges jogállással hajthatják végre beruházásaikat. A magyar külügyi tárca vezetője arról is beszélt, hogy hamarosan létrejön egy pénzügyialap is, amely pénzügyi segítséget nyújt a magyar vállalatoknak az üzbegisztáni terjeszkedéshez, végezetül pedig bejelentette, a felek megállapodtak a Budapest-Taskent közötti közvetlen légi közlekedés megteremtéséről, melynek értelmében 2023 végéig heti kétszer nyílik lehetőség eljutni egymás fővárosába.
Az üzbég piacról korábban az export.hu hírportálon is jelent meg régióspecifikus elemzés. Ez alapján az előrejelzések szerint a régió országai közül a jövőben Üzbegisztánban várható az egyik legjelentősebb gazdasági növekedés idén, ami jól mutatja az ország fejlődésének ütemét.
Jelenleg az Üzbegisztánba irányuló magyar export leghangsúlyosabb részét az egészségipari termékek teszik ki, mindemellett komoly növekedési potenciál van az elektronika (mérő és optika eszközök), a gépipar (irodagépek), illetve a mezőgazdaság (baromfi, tejhasznú szarvasmarha) ágazatokban az export jelentősebb bővülésére.