A koszovói lakosság mintegy 18%-a él jelenleg mélyszegénységben, havi 45 eurónál kevesebből, olvasható a Fenntartható Fejlődési Célok elnevezésű kiadványban.
A Fejlődés Szabályozási Intézet (INDEP- az Antwerpeni Egyetem Kutatóintézete szerint ez a magas arány többszörös problémát jelent, egyrészt a dolgozóknak támogatniuk kell a rászorulókat, másrészt a kormánynak több támogatási programot kell létrehoznia a jövedelmi nehézségekkel küzdőknek. Burim Ejupi, az INDEP igazgatója szerint a változáshoz a kormány és a társadalom közös együttműködése szükséges azért, hogy a Fenntartható Fejlődési Célok valamennyi eleme teljesülhessen, ezzel segítve a jólét emelkedését és a szegénység csökkentését.
„A vállalatok, a nem-állami szervezetek és a kormány bevonásával szeretnénk megmutatni, hogy együtt teljesíteni akarjuk ezeket a kötelezettségeket.”
Burim Ejupi
Vedat Sagonjeva, a koszovói Miniszterelnöki Kabinet Stratégiai Tervezési Irodájának igazgatója elmondta, hogy az ország az elmúlt 2-3 évben átdolgozta a stratégiai keretrendszert, és így összhangba került a Fejlődés Fejlesztési Célok elvárásaival. Sagonjeva megemlítette, hogy jelenleg is folyamatban van egy projekt a Világbankkal együttműködve, amivel a társadalmi rendszert alakítanák át, kiemelt szerepet adva a lakosság legsebezhetőbb rétegének.
A Fenntartható Fejlődési Célok az ENSZ által elfogadott globális célkitűzés annak érdekében, hogy véget vessenek a szegénységnek, megvédjék a környezetet és megállítsák a klímaváltozást, továbbá biztosítsák azt, hogy az emberek békében és jólétben élhessenek.