Egy cég külpiacra jutásával megnőnek a nemzetközi mozgástérből adódó lehetőségek. Ám a kereskedelmi tevékenység kiszélesedésén és az egyre növekvő felvevőpiacokon túl több, az export tekintetében fontos feltételnek kell teljesülnie. Az exportőröknek számos ismeretre van szükségük, hogy megbízható partnerekké váljanak. Nem meglepő tehát, hogy – ahogyan azt a cikkünk címe is jelzi – a kiviteli vámszabályok az elsők közt szerepelnek, ha az áruk exportjáról beszélünk.
Magyarország a 2004-es uniós csatlakozást követően az egységes Európai Uniós vámunió részévé vált. A vámunió értelmében az unión belülre szállított termékekre közös vámtarifa, közös származási szabályok, azonos vámeljárások vonatkoznak, egységes vámérték-szabályrendszer alá tartoznak.
A ma 27 országot számláló gazdasági közösség tekintetében a fenti keretrendszer megértése nem tűnhet bonyolultnak, ám mi történik akkor, ha a gyakorlatban egyre inkább elterjedt jelenségre, azaz az unión kívüli kereskedelmi tevékenységgel járó feltételekre gondolunk? Melyek azok a vámszabályok, amelyeket az EU területéről kiviteli vámhivatalként ismernünk kell? Véglegesen vagy csak ideiglenesen hagyják el az adott termékek Magyarország, és így az unió területét?
Hazánk tekintetében több szempontot is figyelembe kell vennünk, ha a kiviteli vámszabályokat vizsgáljuk. Elsősorban, nem elhanyagolható, hogy Magyarország két, nem EU-s országgal (Ukrajnával és Szerbiával) is határos, valamint említést kell tennünk a Nemzeti Exportstratégiában kiemelt keleti nyitás politikájáról is, amely alapvető célként fektette le az unión kívüli kereskedelmi kapcsolatok elmélyítését.
A fent említett országok és régiók speciális vámszabályozás alá esnek (esetenként speciális kereskedelmi övezetek is lehetnek), éppen ezért fontos tisztában lenni és feltérképezni minden kötelezettséget, ami befolyásolja a külkereskedelemre irányuló tevékenységet.
A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség és az Enterprise Europe Network Hungary Export Kisokos Sorozatának „Kiviteli vámszabályok az Európai Unió országaiból” c. kiadványában megismerhetik az olyan vámmal kapcsolatos szakkifejezéseket, mint az ATA, a T-okmány, vagy a TIR igazolvány. Ezen túl megannyi információ birtokába juthatnak, amelyek segítik a vámolással és kivitellel kapcsolatos ismereteik elmélyítését. Kattintsanak!