Asztana kecsegtető célokat kíván megvalósítani az elkövetkezendő években. A közép-ázsiai ország IKT-szolgáltatásainak exportja meghaladta a 470 millió dollárt.
Kazahsztán digitális fejlesztési, innovációs és űripari miniszterének jelentése alapján, Kazahsztán IT-exportja bíztató fejlődésen ment keresztül az elmúlt időszakban. 2024 első kilenc hónapjában az iparág elérte a 471 millió dolláros (1,85 milliárd forintos) értéket, ami 26%-kal több, mint 2023 azonos időszakában. Oljas Bektenov, a Kazah Köztársaság miniszterelnöke célul tűzte ki, hogy az iparág exportja 2026-ra elérje az 1 milliárd dollárt (3,9 milliárd forintot) – számolt be a kt.kz oldala.
Kulcsszerepet játszik a kazah IT exportban az ország nemzetközi technológiai parkja, az Astana Hub, amelynek több mint 1500 cég a tagja, köztük 400 nemzetközi vállalat is. Összesített bevételük 2024-ben 620 milliárd kazahsztáni tenge volt, míg exportbevételük 227 milliárd tengét, azaz 479 millió dollárt tett ki (1,88 milliárd forint). Továbbá az Astana Hub tagjainak exportpiaca immár több mint 90 országot fed le.
A miniszter hozzátette, hogy Kazahsztán kedvező feltételeket teremtett a nagy nemzetközi IT-vállalatok és a külföldi iparági szakemberek bevonzására is. Figyelemreméltó továbbá, hogy a beköltöző óriáscégek többsége az ország 10 legnagyobb IT-exportőre között szerepel. Ennek egyik pozitív eredménye, hogy az országban számos új munkahely jött létre, a nagyvárosokban és vidéken egyaránt.
A külföldi információs technológiai szakemberek bevonzása érdekében új vízum- és tartózkodásiengedély-programokat indított el az ország, amelyek keretein belül egy egyszerűsített online eljárás során szerezhető meg a letelepedési engedély.
2021 óta több mint 114 ezer IT-szakembert adott az iparág számára Kazahsztán, ebből több mint 33 ezret a 2024-es évben. A kazah egyetemeken és főiskolákon folyó IT-oktatás mellett elindították a TechOrda programot, amely 20 ezer szakember számára teszi lehetővé a gyorsított IT-szakemberképzés elvégzését. Fontos megjegyezni, hogy a rövidített képzést elvégzők foglalkoztatási aránya közel 90%, míg az állami beruházások kevesebb mint egy év alatt megtérülnek, főként a munkába állóktól befolyó jövedelemadókon keresztül.
Emellett a Szilícium-völgy vezető fejlesztési programjait is bevonják, hogy nemzetközi tapasztalatokat adjanak át a kazah startupoknak. Ezek közé tartozik a Google for Startups, a Plug & Play, a Draper University és az Alchemist. Ezek a programok hozzáférést biztosítanak befektetésekhez, tudáshoz és növekedési lehetőségekhez. Körülbelül 70 startup kapott támogatást ezen programok keretében, és több mint 30 millió dollár (1,2 milliárd forint) értékben vonzottak befektetéseket.
A nagyívű fejlesztéseken túl Kazahsztán jelenleg egy nemzetközi információs technológiai hálózat kiépítésén is dolgozik, amelynek már vannak központjai az Egyesült Államokban, Szaúd-Arábiában, Szingapúrban és az Egyesült Királyságban is. A kazahsztáni startupok ezáltal külföldi infrastruktúrákat is használhatnak, amelyek segítik a befektetések bevonzását és exporttevékenységük fejlesztését.