A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség által koordinált SportTech Hungary több mint egy éve nyújt támogatást a sport területén leginnovatívabb és legelhivatottabb vállalkozásoknak, hogy egyedülálló termékeik és szolgáltatásaik ne csak itthon, de külföldön is sikerrel járjanak.
Az eddigi tapasztalatokról és a program által elért eredményekről 10 résztvevő vállalkozást kérdeztünk meg. Interjúsorozatunk mostani részében a Heartbit kereskedelmi vezetője, Jakab Attila. mesél.
HEPA: A Heartbit ugye egy háromelvezetéses, okosruhába integrált terheléses EKG eszköz, mely precízen ellenőrzi a szívverés szintjét, kültéri és beltéri mozgás során egyaránt használható, illetve támogatja az edzés hatékonyságát. Mi az, amit még mindenképpen fontosnak tartasz megosztani a termékről, kérlek, mesélj róla egy kicsit!
Mikor az ember terhelés alatt áll, akkor a szívnek extra erőkifejtéssel kell dolgoznia, a mi alapkoncepciónk pedig pont az volt, hogy ezt folyamatosan mérjük és vizsgáljuk – amelynek kivitelezéséhez és megvalósításához egyébként a póló is készült. Ez egy tényleg olyan, terheléses EKG-hoz hasonló rendszer, ami háromelvezetéses mivoltából fakadóan három irányból nézi a szívet.
És akkor biztos felmerül a kérdés, hogy ez miben különbözik, miben több más sport mellpántoknál vagy egy óránál. Abban, hogy ez konkrétan az EKG-t figyeli, illetve annak változásaiból számol ki dolgokat, ehhez pedig hozzájön még a saját fejlesztésű heartbit score-unk is, ami egy 1-től 100-ig terjedő skálán mozgó pontszám, és az edzés hatékonyságáról képes visszajelzést adni. Itt középső értéknek azt adtuk meg, amelynél az edzés még hatásos, viszont ha mozgás közben túllépjük ezt az intervallumot, akkor szól a rendszer, hogy vagy vegyünk vissza a tempóból vagy nyomjuk még keményebben az edzést.
Ezzel tehát a póló igazi különlegessége, hogy használatával valós időben kaphatunk visszajelzést az edzés hatékonyságáról.
HEPA: És ha jól tudom a terméketek mellet büszkélkedhettek még egy szolgáltatással is, ami szintén egyedinek számít a piacon. Mi ez?
Az összes adat, amely a póló, vagyis tulajdonképpen a fent említett rendszer segítségével lemérésre kerül, az egy olyan felhőben lesz aztán tárolva, amely orvosi minősítésű adatok értelmezésére is képes. Aki az edzést végezte, az később is vissza tudja keresni egy adott alkalom hatékonyságát, amit így akár össze is tud hasonlítani egy korábbi edzésével. A háttérben mi pedig folyamatosan vizsgáljuk a mesterséges intelligencia segítségével ezeket az adatokat.
HEPA: Mióta vagytok jelen a piacon? Mikor alakult a cég, és honnan jött az ötlet, hogy ezzel komolyabban foglalkozzatok?
Ez egy kicsit bonyolultabb abból a szempontból, hogy a jelenkori cég gyakorlatilag egy utócég, amely 2020 augusztusában alakult. A korábbi Wearable Health alapítójának édesapja prof. Kozmann György volt az a kutató, aki a WIWE nevű bankkártya méretű EKG eszközt feltalálta, mellyel nyugalmi állapotú EKG-t, véroxigén szintet és egyéb szívérrendszeri jelekhez mért adatokat lehet rögzíteni. Amikor ez az eszköz 2015 környékén elkészült és forgalomba került, akkor felmerült a kérdés, hogy hogyan lehetne ezt mozgás közbeni mérésre is felhasználni. És akkor született meg a póló ötlete.
HEPA: A póló mostani állapotának eléréséhez milyen hosszú fejlesztési időszakra volt szükség?
Annak érdekében, hogy megtaláljuk azokat a pontokat, ahol a legtisztább jeleket venni, első körben több mint 100 érzékelőt raktunk fel a pólóra. Ebből végül négy pont lett, ami az elektromos változásokat, szívritmus változásokat legmegfelelőbben méri és rögzíti.
Ezt követően 2020 decemberében elindult egy projekten belüli felmérés, amelynek keretein belül több mint 140 ügyfelünk kapta meg a pólót. Az ő visszajelzéseik alapján az elmúlt egy évben gyakorlatilag folyamatosan fejlesztettük a szoftvert, ami a háttérben fut. Megpróbáltuk minél felhasználóbarátabbá tenni a rendszert, és fűztünk hozzá még olyan tulajdonságokat, ami érinti az edzés előtti és utáni állapotot is. Ehhez nagy segítség az az együttműködésünk, mely egy finn céggel jött létre, akik sportfiziológiával foglalkoznak, és neurotranszmitterekkel azt is meg tudják mondani, hogy az előre eltervezett edzés mennyire megfelelő az adott személy edzettségi állapotához viszonyítva.
HEPA: A termék pedig sikeres lett a hazai piacon, de gondolom egyedülállóságát tekintve mindenképp szerettétek volna a külpiacot is meghódítani vele. Van már valahol jelenlétetek vagy anno esetleg ezzel a céllal is csatlakoztatok a SportTech Hungary-hez?
Tudtuk azt, hogy az a folyamat, ami idehaza elindult, az csak egy „labor”, illetve a magyarországi viszonyok, a hazai kereslet sajnos behatárolja a mennyiségeket. Mivel ez egy nem olcsó eszköz – ahhoz képest, hogy egy póló, bár egy különleges póló –, elkezdtük keresni azokat a lábakat, kapcsolatokat, amelyek a külpiaci lehetőségekhez hozzásegítenek minket. Viszont rájöttünk, hogy ez egyedül nem fog menni, mert akármerre próbálkozunk, minden országban hónapokat lehetne eltölteni azzal, hogy igazán megismerjük az helyi piac sajátosságait. Ehhez most viszont nincs elég emberi erőforrásunk, ami épp elegendő indok volt arra, hogy csatlakozzunk a HEPA programjához.
HEPA: Tehát akkor úgy érzitek megérte ez a két év, mióta részesei lettetek a programnak. Említetted, hogy a kapcsolati tőke az, amiben nagyon sokat segített a program, de mi az, amiben még támogatott benneteket a SportTech Hungary?
Úgy gondolom, hogy a HEPA alapvetően nagyon fontos része a gazdaság fejlődésének, és ezen belül a sporttech vonal az amely nekünk nagyon fontos, mert ezen belül mozgunk, itt szeretnénk sikereket elérni. Az, hogy olyan támogatást kaptunk korábbi sportolóktól, illetve a HEPA munkatársaitól, akik ismerik a sport világát és otthonosan mozognak benne, tisztában vannak vele, hogy mi történik a berkein belül, az óriási segítség volt számunkra. Hogy konkrét példát is említsek, Gyurta Dani örömmel próbálta ki az eszközt, örömmel számolt be a tesztelés eredményéről, és elmondta, hogy szívesen foglalkozik ezzel a termékkel, hiszen neki azáltal, hogy hirtelen szívprobléma miatt veszítette el a legjobb barátját, személyes kötődése is van a témához.
HEPA: Így hogy Dani megemlítésre került, ugye tudni kell, hogy a Sporttech Hungary Programhoz 9 kiváló sportoló is csatlakozott. Van-e esetleg más olyan sportnagykövet, akivel kialakult együttműködés vagy bármilyen kapcsolódás létrejött a programnak köszönhetően?
Fucsovics Marcival és a menedzsmentjével is felvettük már a kapcsolatot, de sajnos ami gond volt, hogy a covid nagyon erősen beleszólt ebbe az együttműködésbe, mert volt, hogy Marci emiatt nem tudott egy-egy versenyről sok ideig hazautazni. Mellette Illyés Fannival is tárgyaltunk már a lehetőségekről, Kovács Ági pedig mint coach, mint tanácsadó már rengeteget segített nekünk a termék bevezetésénél, javaslatokat adott a termék megjelenésével kapcsolatban, és sales oldalról is támogatta a projektünket.
HEPA: A coaching témájára kanyarodva pedig beszéljünk egy kicsit azokról a programokról, workshopokról és képzésekről, amit a HEPA és a kezdeményezés biztosított nektek. Tudnál mondani erről pár szót, hogy mi az, amin részt vettetek, mi az, ami hasznos volt számotokra?
Az eddigi összes képzésen részt vettem, és ami a kifejezetten hasznos volt az egészben, hogy rajtunk kívül is voltak sportág specifikus fejlesztések és jó volt leülni, jó volt átbeszélni mindenkinek a saját nehézségeit, jó volt kitárgyalni, majd keresni ezekre a megoldást. Ezen alkalmak azt is eredményezték, hogy kiépítettünk egy közös platformot arra, hogy egymást támogassuk, és ha vannak olyan termékeink, melyek egymáshoz kapcsolódnak, akkor akár megkeressük az együttműködés lehetőségét is. Mindezt a HEPA segítségével, hiszen ezek a megbeszélések, képzések pontosan erre irányultak, hogy hogyan tudjuk ezeket az erősségeinket a még nagyobb siker érdekében, akár kooperációban kamatoztatni.
Kiemelném ezen kívül, hogy olyan előadók voltak, akik már otthonosan mozognak a sport világában, ismerik a sportjogot is. Volt olyan előadó, aki például először általánosan beszélt magáról az exportra történő kilépésről, viszont hogy ezt a gyakorlatban, hogy érdemes megterveznie egy cégnek, azt már a sport vonatkozásában mutatta be nekünk.
HEPA: Milyen hosszú vagy rövid távú célotok van jelenleg, amiben a SportTech Hungary támogatására is számítotok?
Mindenképp szeretnénk a közeljövőben is még több olyan kiállításon részt venni, mint amilyen a dubaji lehetőség is volt, ami egyébként szintén a HEPA segítségével valósult meg. Számos megkeresésünk volt ott, illetve az előadás után is sikerült találkozni olyan személyekkel, akik komolyan terveznek velünk. Van köztük olyan, aki például disztribúciós hálózatot szeretne építeni abban a régióban, és más külföldi piacokra is elvinné a termékünket. Nem beszélve arról, hogy ingyenes belépést is biztosítottatok nekünk egy B2B felületre, ahol több mint 40 érdeklődővel tudtunk kapcsolatot teremteni. Velük jelenleg is zajlanak az egyeztetések, és úgy gondolom, hogy egy kanadai piacra vagy egy mexikói piacra lépés szintén segíteni fog minket abban az elkövetkezendő időszakban, hogy még nagyobb léptékkel elinduljunk a nemzetközi terjeszkedés útján.