Rendkívül kedvezően alakult a magyar külkereskedelmi mérleg 2023. májusában a Központi Statisztikai Hivatal 2023. augusztus elsején közzétett második becslése alapján. Éves alapon 3,9 százalékkal emelkedett az export volumene, miközben az országba beáramló importé 1,3 százalékkal csökkent.
Az export volumene szezonálisan és munkanaphatásoktól megtisztítva, havi alapon is emelkedett 4 százalékkal. Szintén az előző hónaphoz viszonyítva az import is növekedett, ám mindössze 0,3 százalékkal, tehát jóval kisebb mértékben, mint a kivitel. A kivitel értéke 13 milliárd euró, míg a behozatalé 11,9 milliárd euró volt.
Mind az Európai Unió tagállamaival, mind pedig az unión kívüli országokkal folytatott külkereskedelmen belül bővült a magyar kivitel. Az uniós tagállamok irányába 2,8 százalékkal, viszont az Európai Unión kívüli országokkal folytatott külkereskedelemben jóval dinamikusabban, 7,7 százalékkal emelkedett az export volumene. Mindez jól mutatja, hogy Magyarország folyamatosan törekszik az exportpiacai diverzifikálására és arra, hogy az Európai Unión belüli piaci pozíciók megtartása, sőt megerősítése mellett az unión kívüli piacokon is sikereket érjen el a magyar külkereskedelem.
A magyar export volumennövekedéséhez a legnagyobb mértékben a gépek és szállítóeszközök (ide sorolhatóak többek közt a közúti járművek) kivitele járult hozzá. Ezzel kapcsolatban érdemes kiemelni, hogy a magyar ipar fenti termékcsoportot előállító ágában rengeteg beruházás valósult meg az elmúlt években, ami nagyban támogatja az export folyamatos bővülését.
A behozatal csökkenése és a kivitel emelkedése együttesen a külkereskedelmi mérleg számottevő javulását idézte elő, ami így 2023. májusában 1,1 milliárd euró többletet mutatott. Ez 1,4 milliárd euróval kedvezőbb, mint a 2022. májusi érték.
A külkereskedelmi mérleg egyenlege a 2010-es években folyamatosan évről-évre aktívumot mutatott, viszont 2021 második felében a kedvezőtlen európai geopolitikai folyamatok hatására emelkedni kezdett az energiahordozók ára, ami a magyar import értékének emelkedésében is egyre inkább megmutatkozott. Magyarország földrajzi adottságaiból kifolyólag jelentős mértékben behozatalra szorul az energiahordozókból, így azok részesedése az importból nem elhanyagolható. A 2022-es évben felgyorsult az energiapiaci drágulás és Európában soha nem látott magasságokba szökött az energiahordozók, különösen a földgáz ára, ennek hatására a magyar külkereskedelmi mérleg 2022-ben negatív lett.
Fontos kiemelni, hogy eközben az export éves szinten 19 százalékkal emelkedett 2022-ben (ezzel minden idők legmagasabb értékét érve el), ami jól mutatja, hogy a mérleg a behozatal értékének emelkedése miatt fordult negatívba.
Az energiapiacon azóta jelentősebb korrekció történt és az energiahordozók ára jelentősen csökkent. Ennek hatására a külkereskedelemben a cserearány jelentősen javult: a 2023. január és május közötti időszakban éves alapon 3,3 százalékkal, míg 2023. májusában 2022. májusához viszonyítva 5,6 százalékkal. Eközben a magyar kivitel továbbra is bővülni tudott (2023 első öt hónapjában a 2022-es rekordévhez képest 11 százalékkal), így a magyar külkereskedelmi mérleg 2023. februárja óta újra többletet mutat.
Így összességében kijelenthető, hogy a magyar export folyamatosan jól teljesített mind a rendkívül nehéz tavalyi évben, mind pedig a 2023. január és május közötti időszakban és az energiaárak normalizálódása mellett az export jó teljesítményének köszönhető, hogy újra jelentős aktívum látható a külkereskedelmi mérlegünkben.