Napjainkban már nem csupán a technológiai szektornak, de a gazdaság szinte minden területének meghatározó hívószavává vált a mesterséges intelligencia (MI) kifejezés. Az MI-iparág folyamatosan növekvő jelentőségét kiválóan tükrözi, hogy a francia fővárosban, Párizsban megrendezésre került a nemzetközi mesterségesintelligencia-csúcstalálkozó, amelyen a szektor legmeghatározóbb vezetői vettek részt.
Az ország komoly tervekkel rendelkezik a mesterségesintelligencia-iparának fellendítésére. A jelenlegi vezetés tervei szerint a következő években több száz milliárd eurós fejlesztések valósulnak meg, amelyek célja, hogy Franciaország meghatározó szereplővé váljon az MI-technológiák terén – írja a Világgazdaság.
A tervezett beruházások összértéke a becslések szerint eléri majd a 109 milliárd eurót, amelyhez mind hazai, mind külföldi befektetők hozzájárulnak. A külföldi tőke jelentős része az Egyesült Arab Emírségekből, Kanadából és az Egyesült Államokból érkezik, míg a francia vállalati szektor olyan meghatározó szereplői, mint az Illiad és az Orange távközlési szolgáltatók, valamint a Thales elektronikai csoport, szintén aktív résztvevői lesznek a fejlesztéseknek.
A befektetésekből végrehajtott projektek közül kiemelendők az adatközpontokat érintő beruházások. Az adatközpontok olyan óriási létesítmények, amelyek kifejezetten a mesterségesintelligencia-modellek fejlesztésére jöttek létre.
Az MI-fejlesztésekkel járó villamosenergia-igény kifejezetten magas, így Franciaország fejlett energetikai struktúrája kedvező alapot teremt az ilyen jellegű beruházásoknak. Az ország a már jelenleg is meglévő, igen bőséges kapacitásainak bővítéséhez fogott hozzá a közelmúltban, ezzel is biztos alapot teremtve a mesterséges intelligenciával kapcsolatos újításoknak.
Továbbá, a francia kormány együttműködési megállapodást írt alá a Fluidstack elnevezésű brit felhőplatformmal, amelynek értelmében Párizs atomenergiát biztosít egy mesterséges intelligencián alapuló számítástechnikai projekthez. Az MI-központ építése tervezetten már a 2025-ös év harmadik negyedévében elrajtol. A programhoz szorosan kapcsolódik egy másik, közel-keleti befektetők által finanszírozott kezdeményezés is. Utóbbi egy nukleáris projekt, amelynek első termelő egysége várhatóan 2026 végére lép piacra, 250 megawatt teljesítménnyel, tovább erősítve a technológiai és energetikai modernizációt.