Az EU és Új-Zéland szabadkereskedelmi megállapodást írt alá július 9-én, amely jelentős előnyökkel jár az uniós tagállamok számára. A megállapodást az Európai Parlamentnek küldik jóváhagyásra. Miután mind az EU-ban, mind Új-Zélandon lezárult a megerősítés folyamata, a megállapodás hatályba lép. Az uniós vállalkozások a hatályba lépését követően, évi mintegy 140 millió euró vámbefizetés alól fognak mentesülni. Az Új-Zélandon várható uniós beruházások akár 80 százalékkal is növekedhetnek.
Az EU és Új-Zéland közötti megállapodás hatására egy évtizeden belül akár 30 százalékkal is bővülhet a kétoldalú kereskedelem, az uniós export pedig éves szinten akár 4,5 milliárd euróval is megugorhat – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A mérföldkőnek számító megállapodás számos kötelezettségvállalást is tartalmaz például a párizsi klímamegállapodás és a munkavállalói alapjogok tiszteletben tartásával kapcsolatban.
Ez az Új-Zélanddal kötött megállapodás azt is mutatja, hogy az EU miként fokozza a világ e régiójával való együttműködését, az indiai–csendes-óceáni térségre vonatkozó stratégiájának részeként.
Új exportlehetőségek
Az EU–Új-Zéland szabadkereskedelmi megállapodás új lehetőségeket teremt a vállalkozások számára azáltal, hogy:
- az EU-ból Új-Zélandra irányuló teljes export esetében megszünteti a vámokat,
- megnyitja az új-zélandi szolgáltatások piacát olyan fontos területeken, mint például a pénzügyi szolgáltatások, a távközlés, a tengeri szállítás vagy a kézbesítési szolgáltatások,
- megszünteti az uniós befektetők hátrányos megkülönböztetését Új-Zélandon,
- javítja az uniós vállalkozások hozzáférését az új-zélandi közbeszerzési piachoz az áruk és a szolgáltatások, az építkezések és építési koncessziók területén,
- megkönnyíti az adatok áramlását, kiszámítható és átlátható szabályokat hoz létre a digitális kereskedelem és a biztonságos online környezet támogatására, a fogyasztók javára,
- megelőzi az indokolatlan adatlokalizációs követelményeket, és szigorú védelmet biztosít a személyes adatok számára,
- segíti a kisvállalkozások exporttevékenységének bővítését, ennek érdekében külön fejezetben tárgyalja a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó szabályokat,
- jelentősen egyszerűsíti a megfelelési követelményeket és eljárásokat, ezáltal gyorsabb áruforgalmat tesz lehetővé,
- nagy horderejű kötelezettségvállalásokat tartalmaz Új-Zéland részéről a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok védelme és érvényesítése terén, megteremtve az új-zélandi szabályozás összhangját az EU előírásaival.
Mezőgazdaság és élelmiszeripar
Az európai uniós mezőgazdasági termelők a megállapodás alkalmazásának első napjától fogva sokkal jobb feltételekkel értékesíthetik majd termékeiket Új-Zélandon, mint jelenleg. Több fontos uniós exportcikk, köztük a sertéshús, a bor és a pezsgő, a csokoládé, a cukorkaáruk és a kekszek kivitele azonnal vámmentessé válik.
De a vámkönnyítésen kívül más előnyök is várnak az uniós termelőkre. A szabadkereskedelmi megállapodás védelmet nyújt minden uniós bor és szeszes ital számára – csaknem 2000 elnevezés tartozik ide, mint például a Prosecco, a lengyel vodka, a Rioja, a Champagne vagy éppen a tokaji borok. Emellett a legszélesebb körben elismert hagyományos uniós termékek közül 163 kerül oltalom alá Új-Zélandon, köztük az Asiago, a Feta, a Comté és a Queso Manchego sajt, az „Istarski pršut” sonka, a Lübecker Marzipan vagy az Elia Kalamatas olajbogyó.
A megállapodás figyelembe veszi az érzékeny mezőgazdasági termékek (több tejtermék, marha- és juhhús, etanol, csemegekukorica) uniós termelőinek érdekeit. Ezekben az ágazatokban nem kerül sor a kereskedelem liberalizálására. Ehelyett a nulla vagy csökkentett vámtételű import csak bizonyos mennyiségi korlátok között (úgynevezett vámkontingensek keretében) lesz lehetséges Új-Zélandról.