Az Európai Unió és Kenya tavaly decemberben gazdasági partnerségi megállapodást írt alá a kétoldalú árukereskedelem fellendítése, a beruházások növelése és a fenntartható gazdasági növekedés elősegítése érdekében. Az EU Kenya első számú exportpiaca és második legnagyobb kereskedelmi partnere.
Gazdasági partnerségi megállapodást írt alá az EU és Kenya. Az aláírásra Nairobiban került sor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Dr. William Samoei Ruto kenyai elnök részvételével a tavalyi év végén – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Az EU Kenya első számú exportpiaca és második legnagyobb kereskedelmi partnere: 2022-ben például összesen 3,3 milliárd eurót tett ki a kétoldalú kereskedelem.
A gazdasági partnerségi megállapodás platformot biztosít többek között a kenyai gazdasági fejlődés javítására irányuló együttműködéshez. A megállapodásban külön fejezet szól a gazdasági és fejlesztési együttműködésről, amelynek célja a kenyai gazdaság versenyképességének fokozása.
Az együttműködés még több lehetőséget teremt a kenyai vállalkozások és exportőrök számára, mivel megnyitja az uniós piacot a kenyai termékek előtt. Emellett – a fokozott jogbiztonságnak és stabilitásnak köszönhetően – ösztönözni fogja az uniós beruházásokat is Kenyában.
Az EU célja a két kontinens közötti és az Afrikán belüli kereskedelmi kapcsolatok erősítése.
A kelet-afrikai ország Magyarország külkereskedelmi stratégiája szempontjából is fontos szerepet tölt be. Kenya hazánk egyik legfontosabb exportpiaca a szubszaharai térségben, mi több a déli nyitás stratégia részét képezi az afrikai országokkal (így Kenyával is) folytatott kétoldalú kereskedelem fellendítése. A Kenya és hazánk közötti gazdasági kötelék megerősítésének érdekében 2021-ben került megrendezésre a Magyar-Kenyai Gazdasági és Műszaki Vegyes Bizottság alakuló ülése. Ekkor hazánk és az afrikai ország egy olyan programról állapodott meg, amelynek keretében az egészségügy, a mezőgazdaság és a vízgazdálkodási, öntözési szektorban valósulhatnak meg projektek.