Eredményesen zárult a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) közelmúltban megrendezett miniszteri konferenciája. Az egy hétig tartó tárgyalások során megállapodásra jutottak többek között az e-kereskedelem, a globális szolgáltatáskereskedelem javítására irányuló új rendelkezések, a környezetvédelmi együttműködés és a fejlődő országok támogatásával kapcsolatban is.
Az Európai Bizottság is fontos szerepet játszott abban, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tizenharmadik miniszteri találkozóján fontos eredmények születtek – számoltak be róla a honlapjukon közzétett közleményben. A résztvevők ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a globális kereskedelmi szabályok megreformálása továbbra is komoly munkát igényel.
E-kereskedelem
Az e-kereskedelem vámmentes marad – emeli ki a közlemény. A WTO-tagok megállapodtak az e-kereskedelmi moratórium következő, tizennegyedik miniszteri konferenciáig történő megújításáról, fenntartva így az online szolgáltatások – többek között az alkalmazások, játékok és szoftverek, és a digitálisan közvetített tartalmak, például zenék, videók és más digitális fájlok – kereskedelmének vámmentességét.
Az e-kereskedelemi moratórium 1998 óta van érvényben. Kiemelt fontosságú a vállalkozások (különösen a kkv-k) és a fogyasztók számára világszerte, lehetővé téve az elektronikus kereskedelemben való részvételt és az elektronikus szolgáltatásokhoz való költséghatékony és könnyebb hozzáférést.
A moratórium a fejlődő országok vállalkozásainak globális terjeszkedése szempontjából is kulcsfontosságú: a digitális kereskedelem már most a globális kereskedelem közel egynegyedét teszi ki, jelentősége minden bizonnyal továbbra is nőni fog.
Globális szolgáltatáskereskedelem
Új szabályok léptek hatályba a szolgáltatások kereskedelmének megkönnyítését és egyszerűsítését szem előtt tartva. A vállalkozások már több mint 71 piacon alkalmazhatnak egyértelmű, kiszámítható és hatékony engedélyezési eljárásokat.
Fejlődés támogatása
A konferencián a fejlődés támogatása is a középpontban volt, valamint az is, hogy hogyan lehetne szilárdabban beágyazni a fejlődő országokat a globális kereskedelmi rendszerbe.
123 WTO-tag vett részt a beruházások megkönnyítésére és a fejlődés támogatására irányuló megállapodás véglegesítésében. A fejlesztési célú beruházások megkönnyítéséről szóló friss megállapodás célja a közvetlen külföldi tőkebefektetésekben rejlő gazdasági lehetőségek kiaknázása a szegényebb országok fejlődésének fellendítése érdekében.
A miniszterek határozatot fogadtak el arról is, hogy a legkevésbé fejlett országoknak segítséget kell nyújtani, amikor egy magasabb fejlettségi szintre sorolják át őket.
Fenntarthatóság
Szó esett a fenntarthatóságról is. Jelentős előrelépés történt a kereskedelem környezeti fenntarthatósághoz való hozzájárulása, többek között a műanyagszennyezés kezelésére, a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetésére és a körforgásos gazdaság előmozdítására irányuló erőfeszítések terén.
A kereskedelmi miniszterek éghajlatváltozással foglalkozó társulása az Európai Bizottság társvezetésével ülésezett, és a dekarbonizáció előmozdításáról tanácskoztak. Mindezek mellett 61 ország miniszterei önkéntes kereskedelmi vonatkozású intézkedéseket fogadtak el a klímaválság kezelésére.