Nagy mérföldkőnek számít a török gazdaság életében, hogy az ország lekerült a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem nemzetközi élharcosa, a Pénzügyi Akciócsoport (Financial Action Task Force, FATF) úgynevezett „szürke listájáról”. A fordulat várhatóan gazdasági fellendülést hoz a török állam számára.
A döntés a Pénzügyi Akciócsoport török hatóságok részvételével június végén megrendezett találkozójának alkalmával született meg, amely során a szervezet kijelentette, hogy Törökország hatékony erőfeszítéseket tesz a pénzmosás visszaszorítása érdekében és a terrorista alakulatok finanszírozása ellen. A bejelentés a befektetői és fogyasztói bizalom felélénkülését eredményezheti, amely előmozdíthatja az ország pénzügyi és gazdasági rendszerét – olvasható az Euronews online hasábjaiban.
A török gazdaság szempontjából nehézséget jelent a régebb óta húzódó inflációs hullám, amely vélhetően a nem konvencionális monetáris politika alkalmazásának következménye. A stratégia sikertelenségét látva, a török jegybank megemelte a kamatlábakat, ezzel azonban megdrágult az adósságfinanszírozás mind a vállalkozók, mind pedig a magánszemélyek számára.
Azonban a Pénzügyi Akciócsoport elhatározása, amely szerint Törökország hivatalosan is lekerült a „szürke listáról”, előreláthatóan több külföldi befektetőt, vállalkozót és globális bankot csalogat majd az országba. Mindez segíthet megerősíteni a török lírát, emellett várhatóan a termelés, az export és a fogyasztás is élénkülhet.
Mit is kell tudni a FATF „szürke és fekete listáiról”?
A Magyar Nemzeti Bank megfogalmazásában a Pénzügyi Akciócsoport a pénzmosás és a terrorizmus anyagi támogatása elleni küzdelem nemzetközi alapelveit meghatározó kormányközi szervezet. Jelenleg 40 tagja van.
A „fokozott ellenőrzés alatt álló joghatóságok” (Jurisdictions under Increased Monitoring) néven is ismert „szürke lista” olyan országokat sorakoztat fel, amelyek már felismerték a pénzmosás megelőzésével és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozásával kapcsolatos intézményi hiányosságaikat és hajlandóak együttműködni a Pénzügyi Akciócsoporttal az elmaradások javítása érdekében. Az együttműködés során az érintett országoknak meghatározott időn belül teljesíteniük kell bizonyos feltételeket annak érdekében, hogy lekerüljenek a listáról. Ezen időszak alatt fokozott ellenőrzésnek vannak alávetve. Törökország egyébként 2021-ben került fel a szóban forgó listára.
A „fekete lista” (más néven magas kockázatú joghatóságok) a pénzmosás, a terrorizmus és a proliferáció pénzelése ellen felmutatott kritikus elmaradottságokkal rendelkező országokat azonosítja. Az ide kategorizált tagokat a Pénzügyi Akciócsoport minden esetben figyelmezteti és felszólítja joghatóságaikat fokozott átvilágítás alkalmazására. A legsúlyosabb esetekben a szervezet felhívja a figyelmet ellenintézkedések meghozatalára a pénzügyi rendszer védelme érdekében.