Bár továbbra is rendkívül magas, de már fékeződni látszik a török infláció.
Az októberi rekord magas szintet követően novemberben lassult a pénzromlás üteme Törökországban – olvasható a Hürriyet Daily News online hírportálon.
Törökországban a koronavírus járványt követően, 2021. őszétől kezdett felgyorsulni a drágulás. Az akkori, 20 százalék körüli inflációhoz, egészen meglepő monetáris politikát igazított a török jegybank. Szigorítás helyett 19-ről 14 százalékra szállította az alapkamatot, miközben az egyes jegybankok szerte Európában épp kamatemelési ciklusba kezdtek.
A török központi bank szokatlan húzása mögött az a gazdasági cél áll, hogy fenntartsák a dinamikus növekedést. Az eleve inflációs környezetben végrehajtott többszöri kamatvágásnak azonban a líra leértékelődése és a drágulás további gyorsulása lett az eredménye.
Az elmúlt négy hónapban a jegybank összesen 500 bázisponttal 9%-ra csökkentette irányadó kamatát. Az éves fogyasztóiár-infláció idén októberben már 85,51 százalékon alakult, ami 24 éves csúcsot jelent. Novemberben ez az érték 84,39 százalékra mérséklődött a török statisztikai intézet (TÜIK) adatai alapján.
Némileg lassult a havi infláció növekedési üteme is. Míg októberben 3,54 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak szeptemberhez képest, addig novemberben már csak 2,88 százalékos volt az előző hónaphoz viszonyított drágulás.
Nureddin Nebati pénzügyminiszter a legfrissebb inflációs adatok közzététele után kijelentette:
,,Hacsak nem történnek váratlan globális fejlemények, akkor az infláció csökkenő pályájára állt, miután elérte a csúcsot.”
Mint mondta, az inflációs kilátások javulásában szerepet játszott a globális nyersanyagárak viszonylagos stabilitása és a világgazdasági feltételek némi javulása.
Az élelmiszerek és az alkoholmentes italok ára 5,75 százalékkal nőtt a múlt hónapban októberhez képest, ezzel 102,6 százalékra nőtt az éves élelmiszerinfláció – derült ki a TÜIK adataiból.
A szállodák és éttermek árai 3,2 százalékkal emelkedtek novemberben, éves szinten 80,3 százalékkal, míg a szállítási költségek 1,35 százalékkal nőttek havi összevetésben és 107 százalékkal éves szinten.
A lakhatási költségek a múlt hónapban 1,8 százalékkal emelkedtek októberhez képest, és 82,9 százalékkal 2021 novemberéhez képest.
A ruházati cikkek ára 1,42 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, ezzel 37 százalékos az éves növekedés.
A feldolgozatlan élelmiszerek, az energia, a szeszes italok, a dohány és az arany árát nem számolva a fogyasztói árindex havi 2,73 százalékos, éves szinten 76,18 százalékos emelkedést mutatott.
A fogyasztói árindexben szereplő 144 fő tétel közül novemberben 17 tétel csökkent, nyolc változatlan maradt, míg 119 tétel indexe emelkedett.