2023-ban a Görögországból származó termékeket összesen 227 helyre exportálták a világ minden tájára.
A tavalyi évben a görög termékeket, pontosabban a Görögországból származó termékeket összesen 227 helyre exportálták világszerte – adta hírül az ekathimerini.com.
A listán olyan távoli országok is szerepelnek, amelyek nincsenek annyira a köztudatban. Az Egyesült Királyság tengerentúli területére, a Pitcairn-szigetekre például a statisztikák szerint Görögország tavaly közel 771 000 euró értékben exportált etil-alkoholt, szivarokat, egyéb dohánytermékeket és sört.
Északabbra, az Atlanti-óceán partján haladva megállapítható, hogy a Feröer-szigetekre Görögország 2023-ban az ásványi olajok, gázórák mellett ruhaneműket is exportált. De a Grönlandra irányuló export sem kevésbé érdekes: pulóvereket, öltönyöket, alsóneműket és fehérneműket exportáltak Görögországból ebbe a fagyos régióba.
Az Atlanti-óceánon, de jóval délebbre, a Karib-tengeren találjuk a Holland Antillákat, a régió legismertebb szigetével, Curacaóval és többek közt a kevésbé ismert Bonaire, Szent Márton, illetve Sint Eustatius szigetekkel. Görögország Curacaóra főként csempéket és kandallóépítéshez szükséges anyagokat, Bonaire-re és Sint Eustatiusra centrifugális gépeket, a Szent Márton-sziget esetében pedig főként rakodó- és kirakodógépeket exportált.
Megjegyzendő, hogy a görög export egy része adóügyi okokkal – mivel az egzotikus célországok némelyike adóparadicsom -, valamint az úgynevezett háromoldalú exporttal függ össze. Azaz Görögország látszólag exportálhat különböző termékeket más országokba, azonban lehetséges, hogy ezeket máshol állították elő, más uniós országból vagy azon kívülről importálták, Görögországból pedig reexportálták őket. Utóbbi nem meglepő, hiszen Görögország hagyományosan kereskedő állam, az Athéntól nem messze található Pireusz kikötője pedig mondhatni Európa kapuja déli irányból.