A tavalyi rendkívüli áremelkedés után idén Európa-szerte elindult a tejfelvásárlási árak csökkenése. A piac visszarendeződése fokozatosan a kiskereskedelembe is begyűrűzött, melynek hatása mostanra már a fogyasztói árak mérséklődésében is észrevehető. Az Export.hu utánajárt, mi mozgatja a tejtermékek árait, és hogy mire számíthatunk a tejpiacon a következő hónapokban.
Mintegy két évig tartó masszív áremelkedést követően 2023-ban csökkenésnek indult a tej felvásárlási ára az Európai Unióban. A nyerstej felvásárlásának uniós átlagára január óta stabilan esik, de miért csak most gyűrűzött ez be a kiskereskedelmi árakba? Meddig folytatódhat az áresés?
– A drágulás egyik legfontosabb mozgatórugója az energiaárak elszállása volt – mondta az Export.hu-nak Dobrovoczky István, atej Ökotej Zrt. kereskedelmi igazgatója. Rámutatott, hogy a tejipar egy rendkívül energiaintenzív ágazat, akár kis-, akár nagyüzemi körülmények között folyik a termelés. A tej feldolgozása során ugyanis pasztőrözési eljárást alkalmaznak, amihez nagy mennyiségű vizet kell 80-90 fokra hevíteni. Ezt többnyire földgáz felhasználásával teszik a gyártók. Emellett jelentős villamosenergia-fogyasztással is számolnia kell a tejfeldolgozóknak, hiszen a kész tejtermékek csak hűtve tárolhatóak, ami számottevő áramhasználattal jár.
– Elmondása szerint korábban a tejtermékek előállítási árában 1,5-2 százalék között maradt az energiaköltség aránya, tavaly ez elérte a 10 százalékot is, mindeközben a legfontosabb alapanyagukhoz, a nyers tejhez is 80 százalékkal magasabb áron jutottak hozzá. 2021-ben még nettó 125 forintos nagykereskedelmi áron vették literjét, 2022-ben 190-200 körül voltak a szerződéses tej-árak.
A tej literenkénti árának drasztikus emelkedése párhuzamba hozható a takarmányárak 2021. október-novemberben elkezdődött emelkedésével. Mindezt tovább súlyosbította a gabonapiac kínálati volatilitása, illetve a tavalyi aszályos esztendő is. Dobrovoczky István arra is felhívta a figyelmet, hogy mindettől függetlenül is csökkent a termelés Európa legnagyobb tejtermelő régióiban, egyszerűen azért, mert többek közt Hollandiában tudatosan fogták vissza a termelést annak érdekében, hogy az ország visszavegyen a karbonlábnyomából. A számos negatív hatás a hazai tejpiacon is gyorsan érződött egyrészt azért, mert a magyar gazdaság kimondottan nyitottnak számít nemzetközi összevetésben, másrészt azért, mert a hazai piac többnyire igazodik az európaihoz, hiszen a 160 milliárd literes EU-s termelésből a magyar tejágazat mindössze 2 milliárd litert ad, ami a teljes EU-s kibocsátásnak a 1,5 százaléka.
Már tavaly júniusban arra hívta fel a figyelmet az Európai Tejtanács, hogy a tejtermelés költségnövekedése riasztó méreteket ölt, és veszélyezteti a tejtermelők fennmaradását, sőt, magát a tejtermelést Európában. Hiába emelkedett ugyanis a tej felvásárlási ára, ez sem ellensúlyozta az inputanyag-költségek rendkívüli emelkedését, több országban is elkezdték vágásra küldeni a tejelőteheneket.
Mindezt követően, a fordulatot az hozta el, hogy míg 2022-ben szinte akadálytalanul futott végig a drágulás, idén már jól látszik, hogy nem lehet tovább a fogyasztókra hárítani a költségnövekedést, amit jól mutat a fogyasztás visszaesése is. Emiatt többlet alakult ki a piacon, hiszen a tehéntejtermelést nem befolyásolják az értékesítési adatok.
Nyugat-Európában sokkal markánsabban kiütközött, hogy kevesebbet vásároltak az emberek, és az ottani többlet nagyon gyorsan megtalálta az utat a régiónkba, így hazánkba is. Ennek köszönhetően Magyarországon is elindult lefelé a tejtermékek ára, hiszen ha a magyar feldolgozók nem lépik meg az árcsökkentést – még annak az árán sem, hogy ennek a vesztesége most egyedül náluk csapódik le -, akkor a nyakukon marad a készlet – mondja Dobrovoczky István, aki úgy látja, a háború hatásain túl, a mai napig főleg a rezsiköltségek okozzák a legnagyobb fejfájást az európai termelőknek.
Mindent egybevetve a tavalyi drágulást elsősorban fundamentális okok generálták, amelyek nagy része mostanra megszűnt, az energiaárak és a takarmányárak is mérséklődtek. A mostani árcsökkenést elsősorban a kereslet visszaesése indította el, de ha minden pozitív hatás érvényesül és végigvonul a teljes termékpályán, akkor néhány hónapon belül Európa-szerte további visszarendeződéssel találkozhatunk a tejtermékek áraiban.