Amikor a csúcstechnológia alkalmazásáról, az önvezető technológiák és informatikai megoldások gazdaságban betöltött hatékonyságnövelő szerepéről beszélünk, legtöbbször nem az agrárium jut eszünkbe először. A mezőgazdaságot máig sokan a nehéz fizikai munkával és az alacsony képzettségű munkaerő igénnyel azonosítják, ezekre a sztereotípiákra azonban egyre inkább rácáfol az ágazat.
Bolygónk erőforrásai végesek, a rendelkezésünkre álló termőföld mérete és eltartóképessége közel sem korlátlan, miközben az eltartandó emberek száma globálisan egyelőre folyamatosan növekszik. Ez pedig piacot, igényt teremt a termelés egyre hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tételére.
Magyarország szerencsés helyzetben van, hiszen kedvező földrajzi adottságainknak köszönhetően a termőföldjeink több mint 20 millió ember ellátására is képesek az alapvető élelmiszerekből, így a magyar lakosság élelmiszerellátása még komolyabb terméskiesés (például a 2022-es aszály) mellett is biztosított, mindemellett a piaci versenyképesség megőrzése érdekében a magyar gazdálkodók sem lehetnek tétlenek, és lépést kell tartaniuk a fejlett országok agráriumában megjelenő trendekkel. Egyrészt azért, hogy a versenyképes magyar termékek segítségével határainkon kívül legyen tartható az import élelmiszer, másrészt pedig azért, hogy az exportpiacon is érvényesülni tudjon a magyar áru.
A versenyképesség megőrzésének, mi több növelésének pedig egyik kulcsa a precíziós technológiák minél több területen való alkalmazása. Nem véletlen, hogy a 2024-es AGROmashEXPO és AgrárgépShow bővelkedett a drónokban, önvezető traktorokban, speciális csúcstechnológiát képviselő mezőgépekben. Szintén sokat mondó az agrártechnológiai trendekről, hogy 2024-ben a kiállításon a Termékfejlesztési Nagydíjjal jutalmazott termékek és megoldások között többek közt egy speciális háromszög alakú gumihevedereken közlekedő nagyteljesítményű erőgép és egy drónos növényvédőszer kijuttató technológia szerepelt, valamint különdíjat kapott egy öntözésirányító rendszer is, tehát komoly reflektorfény jutott a csúcstechnológiát képviselő eszközöknek, megoldásoknak.
Az eseményen a Magro.hu, agrárszakmai hírportál szakértőket kérdezett a precíziós technológiák elterjedtségéről, azok hasznosíthatóságáról, munkaerőpiaci hatásairól, valamint a finanszírozási lehetőségekről.
A hírportál kérdéseire válaszolva Dr. Medina Viktor, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (MEGFOSZ) igazgatója megerősítette, hogy az agrárium jövője szempontjából kiemelt jelentősége van a folyamatos fejlesztéseknek és a korszerű eszközpark fenntartásának.
Mint mondta: „Ma két fő irány van a mezőgazdasági fejlesztések területén. Az egyik a technológiai, amelynek keretében a hatékonyabb, precízebb gazdálkodást elősegítő megoldások épülnek be az agráriumba. A másik a zöld irány, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a környezet, a talaj és az emberi egészség védelme van a fókuszban. Az újdonságoknak köszönhetően évtizedes gyakorlatokkal szakítanak a mezőgazdasági szereplők és sokkal hatékonyabbá válik a termelés. Például a gyomirtás teljesen új alapokra helyezhető a drónok és kamerarendszerek segítségével. Akár úgy is, hogy ne legyen szükség vegyszerekre.”
A Magro.hu munkatársai a téma kapcsán annak is utána jártak, milyen munkaerőpiaci hatásai lehetnek, ha egyre nagyobb arányban jelennek meg a precíziós technológiák a magyar szántóföldeken (egyébként az állattartásban is nagy jelentősége van a precíziós technológiák térhódításának). A drónokkal, önvezető rendszerekkel szemben ugyanis gyakori ellenérv, kritika szokott lenni, hogy alkalmazásukkal végső soron csökken a humánerőforrás igény és az érintett ágazat nem lesz képes ugyanannyi embert eltartani majd, mint korábban. Szakértői vélemények alapján azonban az agráriumban az emberi munka nem kerülhető ki, viszont növekedni fog az ágazatban a magasan képzett munkaerő szerepe. Az új gépekkel ugyanis a nagyobb fokú precizitás, kényelem és minél hatékonyabb termelés elérése a cél, viszont ezeknek a technológiáknak az üzemeltetéséhez gépkezelők és szervízhátteret biztosító munkavállalók is kellenek. Utóbbi munkaterületek viszont egyre komolyabb szaktudást, informatikai ismereteket igényelnek, miközben alapvetően nem okoznak komolyabb fizikai igénybevételt, ezáltal ezek a munkakörök vonzóbbá válhatnak a fiatalok számára, és a női munkavállalók szerepe is megnőhet az ágazatban.
A modern eszközök, technológiák finanszírozásáról Göblös Gergelyt az MBH Csoporthoz tartozó Euroleasing Zrt. eszköz üzletágának vezetőjét kérdezte a szakportál.
Az elmondottak alapján ma már számos lehetősége van a fejlesztést fontolgató gazdálkodóknak, ráadásul támogatott hitelek is a rendelkezésére állnak a magyar agrárium szereplőinek:
„A mezőgazdasági eszközök lízingcégek általi finanszírozása az elmúlt öt évben dinamikusan növekedett, 2022-ben elérve a rekord kihelyezést jelentő 132 milliárd forintot. Az Euroleasing agrárüzletága a mezőgazdasági eszközök lízingpiacán piacvezető, az elmúlt esztendőben minden harmadik mezőgazdasági gépet a társaságunk finanszírozott. A kamatkörnyezet az infláció visszahúzódásával egyre kedvezőbbé válik, ez pedig várhatóan a finanszírozás iránti keresletre is kedvező hatással lesz. Továbbra is elérhetők a kamattámogatott lízing konstrukciók, például a Széchenyi Lízing Max+, vagy az EXIM Bank által kínált Baross Gábor Hitelprogram+ lízingterméke. Ennek eredményeként a lízing- és bankszektor még nagyobb szerepet vállalhat a magyar agrárium korszerűsítésében.” – ismertette a jelenlegi finanszírozási helyzetet a szakértő.
A precíziós mezőgazdasági technológiák fontosságával és az agrárium jövőjében betöltött szerepükkel az Export.hu szerzői is foglalkoztak korábbi írásaikban. Az új termesztési technológiák egyik élenjáró alkalmazója már jó ideje a gombaágazat, ezért a hazai piac egyik legjelentősebb szereplőjéhez is ellátogattak szerkesztőségünk tagjai. Mutsy Árpáddal, a Bio-Fungi Kft. alapító-tulajdonosával készült interjúnk az alábbi linkre kattintva olvasható. Emellett külön elemzésben foglalkoztunk a precíziós technológiák és az agrárium versenyképessége közötti összefüggésekkel, amely írásunk ide kattintva érhető el.