Az Európai Unió és egyik legjelentősebb kereskedelmi partnere, India a szabadkereskedelmi megállapodás véglegesítését tervezi 2025 végére.
Az ázsiai ország gyorsütemű tempóban erősíti gazdasági pozícióját, miközben egyre meghatározóbb szereplővé válik a globális kereskedelemben. Dinamikus fejlődését az IMF elemzései is alátámasztják, amelyek alapján az ország több mint 8 százalékos GDP-növekedést produkál éves szinten.
Új-Delhi az Európai Unió gazdasági kapcsolataiban is meghatározó szereplőként tűnik fel, hiszen a közösség kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere. A felek közötti áruforgalom 90 százalékkal emelkedett az elmúlt évtizedben. Az Európai Bizottság adatai szerint 2023-ban az India és az EU közötti áruforgalom elérte a 124 milliárd eurót (49,6 billió forintot), ami az indiai külkereskedelem 12 százalékát tette ki. Az Unió nem csupán India egyik legjelentősebb üzleti partnere, hanem a második legnagyobb exportpiaca is.
A gazdasági együttműködés szükségessége nem újkeletű felismerés, hiszen a felek még 2007-ben kezdték meg az egyeztetéseket egy kereskedelmi megállapodás létrehozásáról, azonban a folyamat 2013-ban megfeneklett és csak 2021-ben kezdődött újra. A legutóbbi találkozóra 2025 februárjában került sor, amelynek keretében megállapodás született arról, hogy 2025 végére aláírásra kerül egy szabadkereskedelmi megállapodás.
Az egyezség elérése azonban igen összetett folyamatnak ígérkezik, mivel mindkét fél határozott elképzelésekkel érkezik a tárgyalóasztalhoz a megállapodásban foglaltakkal kapcsolatban. Az EU drasztikus, több mint 100%-os vámcsökkentést vár el Indiától az autók, borok és whiskyk esetében, míg a szubkontinens cserébe szélesebb piaci hozzáférést és kedvezőbb tarifákat követel a gyógyszerekre, textíliákra, valamint a ruházati és bőripari termékekre – olvasható a Reuters hasábjaiban.
India más partnerekkel is tárgyal szabadkereskedelmi megállapodás létrehozásáról
India nem csak az Európai Unióval folytat intenzív tárgyalásokat, hanem más kulcsfontosságú partnereivel is igyekszik előmozdítani a kereskedelmi együttműködést. E törekvések egyik kiemelkedő példája az Egyesült Királysággal folytatott egyeztetések újraindítása.
A tárgyalások egyéves szüneteltetése után India és az Egyesült Királyság február végén hivatalosan is megkezdte a szabadkereskedelmi megállapodásról, a kétoldalú beruházási szerződésről, valamint a szociális biztonsági megállapodásról szóló egyeztetéseket – számolt be a business-standard.com oldala.
A megbeszélések közel három évvel ezelőtt kezdődtek meg, azonban különböző megoldatlan kérdésekre visszavezethetően mindkét országban késleltették a megállapodás létrejöttét. Az alku a várakozások szerint a következő 10 évben a jelenlegi 20 milliárd dollárról (7356 milliárd forintról) megduplázza, sőt megháromszorozza a kétoldalú kereskedelmet a két fél között.
A szabadkereskedelmi megállapodáson kívül mindkét ország szeretne beruházási és szociális biztonsági megállapodást is aláírni. A BIT-tárgyalások (bilateral investment treaty, BIT – kétoldalú beruházási egyezmény) mindkét fél számára vitatott kérdéskört képeznek, de London számára prioritást élveznek. Új-Delhi esetében a tisztviselők szerint a szociális biztonságról szóló megállapodás (social security agreement, SSA) nem képezi vita tárgyát. India két évvel ezelőtt javasolta az Egyesült Királyságnak, hogy fontolja meg egy SSA megkötését, de a tárgyalások csupán most kezdődtek meg e téren is.
Az SSA-k olyan kétoldalú megállapodások, amelyek célja, hogy kölcsönösen védjék az egymás országaiban dolgozó szakképzett munkavállalók érdekeit, és olyan intézkedéseket hozzanak létre, amelyek által a társadalombiztosítással kapcsolatos járulékokat, például a nyugdíjat és biztosítást ne kelljen mindkét országban befizetnie az érintett foglalkoztatottaknak.
A két ország közötti szociális biztonsági paktum India egyik legfontosabb kérése volt, tekintettel arra, hogy az Egyesült Királyság az Egyesült Államok után az indiai szolgáltatásexport legnagyobb piaca.
Az érzékeny kérdések közé tartozik, hogy az Egyesült Királyság a megállapodás részeként több lehetőséget szeretne a távközlés, valamint a jogi és pénzügyi szolgáltatások terén az indiai piacokon, míg India a vállalkozások és a szakemberek liberálisabb vízumrendszerére helyezte a hangsúlyt. További vitatott terület az Egyesült Királyság whiskyre és gépjárművekre vonatkozó alacsonyabb vámigénye, valamint a származási szabályokról és a szellemi tulajdonjogokról szóló fejezetek kérdése is.