Havi alapon a legfrissebb adatok alapján növekedést mutat a magyar ipar. Az előrejelzések alapján a kedvező folyamatok mögött a főképp exportra termelő ágazatok állnak. A külkereskedelem rendkívül fontos a nemzetgazdaság számára. Az utóbbi hónapok kedvező külkereskedelmi adatai hozzájárultak a folyó fizetési mérlegben keletkezett többlethez is.
Frissítés: A KSH által 2023. szeptember 13-án közzétett ipari adatokról az Export.hu friss elemzése az alábbi linkre kattintva érhető el.
Fontos makrogazdasági adatot tesz közzé 2023. szeptember 13-án szerdán a Központi Statisztikai Hivatal. Ezúttal az ipari teljesítmény 2023. júliusi alakulásáról ismerhetjük meg a KSH második becslését, amely részleteiben is tartalmazni fogja, hogy az egyes ágazatok hogyan járultak hozzá a magyar ipari kibocsátás alakulásához.
Az első becslésből megismerhettük, hogy éves alapon, részben a magas bázishatásnak, részben a kedvezőtlen nemzetközi gazdasági környezetnek köszönhetően még mérsékelten, munkanaphatástól megtisztítva 2,5 százalékkal csökkent az ipar teljesítménye. Fontos kiemelni, hogy az év korábbi hónapjaihoz képest már lassult az éves alapú csökkenés üteme, ami egy kedvező trendforduló kezdetét is előre jelezheti.
Ennél is jobb hír, hogy havi alapon már növekedést mutatott az ipari termelés a nyár közepén, hiszen júliusban 2,8 százalékkal nőtt az ipari kibocsátás júniushoz képest.
A KSH már az első becslésben is jelezte, hogy jól teljesített a járműgyártás és a villamos berendezések gyártása. Mindez azért fontos, mert mindkét ágazat jelentős részben exportra termel. Ezt alátámasztja a Figyelő.hu üzleti hetilap portálján megjelent elemzés is, amelyben Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza is rávilágított, hogy az ipar júliusban éledezni kezdett a korábbi hónapokhoz képest.
Hozzátette: vélhetően júliusban is azok az iparágak teljesítettek jól, amelyek exportra termeltek, míg a belső piacra termelő iparágak kibocsátása mérséklődött.
A legújabb makrogazdasági adatok alapján tehát az export továbbra is húzótényező a magyar gazdaságban.
A héten egy másik fontos adat is napvilágot lát. A Magyar Nemzeti Bank közzéteszi a júliusi fizetési mérleget.
A júniusi mérleg egyenlege már 547 millió eurós többletet mutatott, a kedvező adatokhoz pedig a külkereskedelmi egyenleg javulása (1702 millió euróra) járult hozzá, ami az export bővüléséből és az import mérséklődéséből adódik – utalt a már ismert adatokra Regős Gábor a Figyelő cikkében.
A júliusi fizetési mérleget hasonló folyamatok alakíthatták, tehát a külkereskedelmi mérleg továbbra is kedvezően alakulhatott – vélekedett a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
A külkereskedelmi mérleg egyébként 2023 februárjától folyamatosan többletet mutat. A KSH által a júliusi adatokról közzétett első becslés alapján a nyár második hónapjában a külkereskedelmi többlet 697 millió euró volt és az export euróban számított értéke éves alapon 4,3 százalékkal nőtt, míg az importé 13 százalékkal csökkent. Az év hetedik hónapjában a kivitel így 11,4 milliárd eurót tett ki. A júliusi adatokról a második becslést, – amely ágazatokra és termékcsoportokra lebontva részletes információkkal szolgál a külkereskedelem alakulása mögött álló folyamatokról – 2023. október 2-án teszi közzé a KSH.