A 14. kereskedelempolitikai fórumot január 12. és 14. között tartották India fővárosában, Új-Delhiben. Az esemény kiemelt fontosságú, hiszen a világ vezető gazdasági hatalma, az Amerikai Egyesült Államok és a világ ötödik legnagyobb gazdasága, India ült tárgyalóasztalhoz. A kereskedelempolitikai fórum azért számít jelentőségteljesnek a két ország között, mivel Amerika India legnagyobb kereskedelmi partnere és India teljes áruexportjának közel 20%-át az amerikai piac veszi fel – számolt be róla az Economic Times.
A kereskedelempolitikai fórum összeköti a két fél érdekeit, mivel segít megoldásokat találni a kétoldalú kereskedelmi és befektetési ügyekben felmerülő kérdésekre. Jelenleg öt területre fókuszálnak: mezőgazdaság, beruházások, innováció és kreativitás (szellemi tulajdonjogok), szolgáltatások, valamint vám- és nem vámjellegű akadályok.
Az eseményt Katherine Tai, az Egyesült Államok nagykövete, kereskedelmi képviselője és Piyush Goyal, India kereskedelmi és ipari minisztere vezette.
India napirendjén számos kulcsfontosságú kérdés szerepelt, többek között az USA-val megkötött társadalombiztosítási paktum kérdése és az indiai gyógyszeripari szereplők amerikai ellenőrzése.
A miniszterek megbeszéléseket folytattak a társadalombiztosítási megállapodásról, amely jelentősen hozzájárul a két ország közötti szolgáltatáskereskedelem növeléséhez, és segítséget nyújt az USA-ban ideiglenesen dolgozó indiai IT-szakembereknek.
Az indiai fél azt is hangsúlyozta, hogy növelni kell az U.S. FDA (U.S. Food and Drug Administration – az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) által Indiában végzett ellenőrzések számát, hogy elérjék a járvány előtti szintet. Kiemelendő, hogy az USA India első számú gyógyszeripari exportpiaca. Az USA-ba irányuló export az elmúlt 5 évben 6,7%-kal nőtt. A világjárvány kirobbanását követően az U.S. FDA hosszú időre leállította az ellenőrzéseket Indiában, ami hatalmas elmaradást eredményezett – olvasható az indiai kereskedelmi és ipari minisztérium közleményében.
A kétoldalú tárgyalások során szó esett a csúcstechnológiai termékek kereskedelmét érintő közös munka elindításáról, valamint az indiaiak felvetették a garnélarákok kiviteli tilalmának feloldását, ami érinti az indiai halászokat és az amerikai piacra irányuló exportot. Utóbbi különösen fontos volna India számára, hiszen az Egyesült Államok az ázsiai gazdasági nagyhatalom garnélarák kivitelének legfontosabb felvevőpiaca, a tilalom feloldása pedig elősegítené a tengeri élelmiszerek két ország közötti kereskedelmét.
A résztvevő miniszterek kiemelték az India és az Egyesült Államok közötti kétoldalú áru- és szolgáltatáskereskedelem fejlődését, amely a kihívásokkal teli globális kereskedelmi környezet ellenére tovább erősödött. Az USA és India közötti kétoldalú áru- és szolgáltatáskereskedelem 2014 óta csaknem megduplázódott, ami jelentős növekedést mutat.
Áttekintésre kerültek az előző fórum óta a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat érintő problémák kezelésében elért eredmények is. Mindezek alapján a WTO (Kereskedelmi Világszervezet) keretein belül hét régóta fennálló kereskedelmi vitát sikerült rendeznie a két országnak.
Az idei fórum tovább erősítette az India és az Egyesült Államok között meglévő széleskörű gazdasági kapcsolatokat.