Egy féltve őrzött családi receptúra, egy különleges csomagolás, amit fogyasztók milliói felismernek, egy szoftver, amin éveken keresztül dolgoztak… óriási piaci előnyt jelenthetnek, ám megfelelő jogi védelem híján bárki lemásolhatja őket. Hogy ez ne történhessen meg, éppúgy, ahogy az értékes tárgyi javakat elzárva őrizzük, a szellemi tulajdonunkat is meg kell óvnunk szabadalmakkal, oltalmakkal, védjegyekkel. A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség a szellemitulajdon-jogok védelmével foglalkozó kiadvánnyal segíti ebben a vállalkozásokat.
Az exportpiacokon hatalmas előnyt jelenthet egy vállalat számára, ha egyedi, innovatív terméket képes fejleszteni. Egy különleges receptúra, egy új technológia, egy speciális csomagolás, egy jól eltalált márkanév, csak néhány dolog a teljesség igénye nélkül, ami kiemelhet egy árucikket a sok közül.
Napjainkban azonban egy új jól működő terméket gyorsan és könnyedén lemásolhatnak, amennyiben az azt kifejlesztő vállalkozás nem megfelelően foglalkozik a szellemitulajdon-jogokkal. Ilyen esetben pedig odavész az új termék jelentette versenyelőny és kárba megy a fejlesztésbe fektetett pénz és energia.ű
Éppen ezért különösen fontos, hogy a vállalkozások körében alapvetéssé váljon, hogy foglalkozni kell a szellemi tulajdon védelmével. Biztosítani kell, hogy a márkaneveket, logókat, szoftvereket, árujelzőket, találmányokat, formatervezési mintákat, szerzői műveket ne lehessen lemásolni, hiszen gondoljunk csak bele, mi lenne ma az egész világot meghódító multinacionális brandekkel, ha nem védették volna le a legapróbb részletekig a felsorolt elemeket.
Jól mutatja ennek jelentőségét, hogy míg az 1970-es években az amerikai tőzsdei vállalatok piaci értékének mindössze 17 százalékát tették ki a szellemi javak, addig 2020-ra ez az arány már 90 százalékra növekedett. Ez egyben azt is jelzi, hogy egy cég által birtokolt védjegyek nem csupán versenyelőnyt nyújtanak, de növelik egy vállalat piaci értékét.
Ha önt érdeklik a szellemitulajdon-jogok, kíváncsi, hogy milyen módon lehet megvédeni egy vállalat know-how-ját, és tudni szeretné, hogy mi a különbség a szabadalom, a szerzői jog, a védjegy, a használati oltalom, vagy éppen a formatervezésiminta-oltalom között, akkor hasznos információkhoz juthat a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség és az Enterprise Europe Network Hungary Export Kisokos Sorozat ’’A szellemitulajdon-jogok védelme a külpiacokon’’ című kiadványából.