Amerika áll az élen a legfejlettebb startup városok versenyében, de Ázsia is egyre nagyobb fontossággal bír.
Míg a világ vezető startup városai Amerikában koncentrálódnak, számos ökoszisztéma, például Peking és Szöul, egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert, mivel ezek az országok az innováció ösztönzése érdekében a technológiai fejlődésre összpontosítanak – írja a Visual Capitalist.
Rangsorolták, hogy konkrétan melyek a legfejlettebb startup városok. A lista meghatározásához az egyes városokat a startup ökoszisztémájuk nagyságrendje és érettsége alapján elemezték egy 2023 második negyedévéig tartó hatéves időszakban.
A legfejlettebb startupvárosok mezőnye a következőképpen alakult:
- San Francisco
- New York
- Peking
- Sanghaj
- Los Angeles
- Boston
- London
- Sencsen
- Szöul
- Tokió
- Hangcsou
- Washington D.C.
- Seattle
- Szingapúr
- San Diego
- Austin
- Kanton
- Tel Aviv
- Denver
- Berlin
A mezőnyt San Francisco uralja 427,6 milliárd dollárnyi tőkebevonással a hatéves időszak alatt. A kihívásokkal teli finanszírozási környezet ellenére közel 20 ezer üzletet kötöttek itt a vizsgált időszak alatt, amely kiemeli a város kiemelkedő szerepét a technológiai startupok indításában. Mind az OpenAI mesterséges intelligencával foglalkozó vállalat, mind a rivális Anthropic székhelye a városban található, köszönhetően a technológiai tehetségek és a kockázatitőke cégek széles körének. 2023-ban összességében 11 812 startup volt bejegyezve San Francisco környékére, amely az amerikai startupok mintegy 20 százalékának felel meg.
A sorban a következő helyen New York City áll, amely ugyanebben az időszakban 179,9 milliárd dollárt gyűjtött össze.
Amerikán kívül is érdemes figyelembe venni a fejlett startup városokat: Peking ad otthont például a TikTok anyavállalatának, a ByteDance-nek, amely a világ egyik legértékesebb magáncége.
Kiemelendő az is, hogy Szingapúr, egy másik vezető technológiai központ rendelkezik a világon a legmagasabb egy főre jutó kockázatitőke-finanszírozással. Ez 2023-ban egy főre vetítve 1060 dollárnyi kockázati tőkét jelentett. Összehasonlításképpen, az Egyesült Államokban ez a szám 345 dollár volt.